AKTÜELGezgin MühendisGÜNDEMSerbest YazılarYAZARLAR

Covid-19 dan Daha Tehlikeli Bir Felaket Kapıda

COVID-19 DAN DAHA TEHLIKELI BIR FELAKET KAPIDA…

Evet, maalesef artık tek sorunumuz insanlığı eve hapseden, devasa ekonomileri çökerten, binlerce kişinin ölümüne yol açan, milyonlarca kişiye bulaşan, egoları kendilerinden büyük devlet adamlarına bile kabus olan ve diz çöktüren minicik, gözle görünmeyen bir mikrop değil.

Evet evet yanlış duymadınız bundan daha büyük bir felaket var. İnsanlığın daha çok korktuğu, sonunda birçok kişiyi koltuklarından edecek bir tehlike; KITLIK. İnsanlık tarihinde çok uzun zamandır görülmemişti, ama ne yazık ki artık Korona denen salgın kontrol altına alınmazsa dünya rezervleri bir bir tükenmekte, üretim sağlıklı ve yeterli bir şekilde yapılamadığı için ve ne yazık ki tüketim çılgınlığı top noktada olduğu için kaçınılmaz bir gerçekle yakın bir zamanda yüz yüze geleceğiz.

Mesela ABD ve Kanada’daki büyük et şirketleri, korona virüs sebebiyle tesislerini geçici olarak kapattı. Marketlerdeki et reyonları boşaldı. Ülke genelinde de et kıtlığı baş gösterdi.

Dünyanın en büyük domuz eti üreticisi olan Smithfield Foods yaptığı açıklamada, çalışanlar arasındaki koronavirüs vakalarının artması nedeniyle, fabrikaları süresiz olarak kapatacağını ve marketlere yönelik tedariklerde “tehlikeli bir şekilde sona” yaklaştıklarını söyledi.

Zaten bunu anlamak için çok büyük bir araştırmaya da gerek yok aslında. Şuan marketlerde stokların yetersizliğini gösteren en önemli örnek; limitli satış politikasının başlatılması, yani bir üründen maksimum 2 veya bazı ürünlerden 1 adet alabiliyorsunuz.

Amerika’da, daha virüsün Çin’de yayılmaya başladığı dönemde, maske, jel ve tuvalet kağıdı stokları tükenmişti ve virüs İtalya’ya yayılırken ana besin maddesi olan su stokları yaklaşık 1 ay önce tükendi. Ardından halk makarna ve konserve reyonları birer birer boşalttı.

Daha sonra et reyonları talan edildi. Marketlerde tüketilmeyen bir tek günlük tüketim maddeleri kaldı ki; onlarda sebze ve meyveler.

Şimdilik onların tedariğinde bir sıkıntı yok, ama geçen çiftçi bir dostumla olan diyalogda, kendisi tarları süren adamlarının birinde korona tespit edildiği için diğer bütün çalışanlarının 14 gün karantinaya alındığından, elinde sadece 2 adamının kaldığından yakınıyordu. Düşünsenize tarladaki ekin 15 gün bekler mi? Cevap tabi ki de hayır.! Hasat edilmesi gerekiyorsa ekinler hastalık salgın dinlemez, zamanı geçerse tarlada telef olur.

Şuan bütün bunları önlemek adına, Amerika’da  önce her üründen 2 adet, daha sonra ise her üründen sadece 1 paket almaya izin veriliyor. Yumurta bile bir paket alabiliyorsunuz. Çoğu ürünü zaten stokları tükendiği için bulamıyorsunuz. ABD ‘de fazla ekmek tüketimi yok, sadece hamburger ve sandeviç ekmekleri tüketimi çok yüksek, bu sebeple fast-food tarzı ürünler, dondurulmuş paketli gıdalar, et ürünleri bitmiş vaziyette. Sosyal mesafeyi korumak için 1.5 metrelik mesafelerde sıraya giriliyor, kimse kimseye yaklaşmamaya özen gösteriyor.

Peki Türkiye’de durum nasıl, orada da makarna ve maya stokları tükenmemiş miydi? Bugün itibarı ile orada da marketlerde maksimum 3 ürün sınırlamasına geçildi. Hastalıktan dolayı sokağa çıkamayan, işine gidemeyen insanlar ve çalıştırıcak işçi bulamayan veya sosyal mesafeyi korumak için işçi sayısını azaltan fabrikalar var. Bir kişide virüs tespit edilirse tüm fabrika kapatılıp, karantinaya alınmakta.

Ülkeler ihracatı tamamen durdurmuş, her ülke kendi kendine yetebilmenin derdinde. Bu durumda, özellikle gıda ve ürün ithal eden ülkeler büyük tehdit altında. Bütün bunlar yaşanırken, sosyal medyada boy boy tüketim çılgınlığı görmekteyiz. Evde canı sıkılan insanlar aç olmamasına, ihtiyaçları olmamasına rağmen, şu an pasta yemek videoları paylaşmakla meşgul. İnanılmaz bir şekilde tüketim var.

Peki; üretim sınırlı iken, tüketim bu kadar fazla olursa o zaman ne baş gösterir, KITLIK.

Evet maalesef, şu an liderlerin, başkanların en büyük korkusu, hastalık kontrol altına alınamazsa  akabinde gelecek olan kıtlık ve kıtlığın getireceği yağmalama şiddet ve savaş. Bunun en güzel örneği Amerika’da marketler boşaltılırken, bir yandan da silah satışlarındaki inanılmaz artıştır.

Ben bu yazıyı yazarken insanları biraz olsun uyarmak istedim. Lütfen, ihtiyacınız kadar tüketim yapın. Marketlerden eve stok yapma sebebiniz; onları sırf İnstagram’da paylaşmış olmak için çeşit çeşit yemekler hazırlamak ve bir an önce tüketmeye çalışmak değil. Birkaç ay sonra bu gıdaları bulamama ihtimali ne karşı aç kalmamak içindi. Zaten stok yapmanın amacı geleceği düşünmektir, bugünü değil..!

Gezgin Mühendis

İletişim için

Editör: objedergi@gmail.com

Kaynak:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abd-ve-kanadada-et-kitligi-bas-gosterdi-reyonlar-bosaldi-1732832

https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/saglik-bakani-koca-cinden-her-turlu-hayvan-ve-hayvansal-urun-ithalati-durduruldu/1727509

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu