AKTÜELAslı ArslanEkonomi

İNSANOĞLU UZAYDA NE ARIYOR? (BÖLÜM 2)

UZAY TEKNOLOJİSİNDE START-UP İMZASI

Merhaba Sevgili Okuyucu,

Geçen hafta uzay teknolojilerinin ekonomik boyutunu, özellikle devletlerin uzayda ne aradığını ve neden bu kadar yatırım yaptıklarını incelediğimiz yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

START UP ŞİRKETLER

Uzay, sadece devletlerin ya da dev şirketlerin değil, son 10 yılda pek çok Start Up şirketin de radarına girdi. Bu şirketler, devlet uzay ajansları, üniversiteler ve meraklı melek yatırımcılar gibi pek çok kurumun da desteğini alarak bünyelerinde değerli bilim adamlarını barındırarak deneysel pek çok çalışmaya imza atıyorlar. Bu çalışmalar, uzaydaki yaşamı ve Dünya – Uzay arası lojistiği hedeflese de aslında, aktif olarak günümüzde Dünya üzerinde de kullanılmaya başladı.

Londra’da bulunan ve uzay odaklı çalışmalar yapan Seraphim Capital’a göre, risk sermayedarları 2018 yılı içerisinde uzay teknolojisi şirketlerine 3,25 milyar dolarlık bir yatırım yaparak, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30’luk bir artış gösterdi.

Önce bu Start Up şirketlerden gözüme çarpanları kısaca birlikte inceleyelim.

İLAÇ ARAŞTIRMALARI

Tel Aviv’de bulunan Space Pharma isimli şirket, yerçekimsiz ortamda kullanmak üzere yaptığı ilaç araştırmaları ile radarıma takıldı. Minyatür mikro yerçekimi laboratuarı teknolojisini kullanarak geleneksel araştırma yöntemlerinin dışına çıkıyorlar. Protein kristalizasyonu araştırmaları sonucu ilaç stabilitesinin arttığı ve monoküler antikorların depolanmasına yol açtığı gözleniyor. Kök hücre araştırmaları sonucu bu hücrelerin yerçekimsiz ortamda daha yüksek kendini yenileme kabiliyeti gösteriyor. Yaşlanma ve kanser araştırmalarında özellikle mikro yerçekiminde oluşan 3D tümörlerin Dünya’dan daha büyük boyutlara ulaştığı, böylece klinikte gözlenen oksijen ve besin kaynağındaki heterojenliği daha iyi taklit edebildiği gözlemleniyor ve bu da bu hastalıklarda önemli gelişmeler sağlanacağının sinyalini veriyor.

NANO UYDU ÜRETİMİ

Berlin’de

German Orbital, minyatür formatta uydu üretiyor ve tüm dünyaya uydu parçası satıyor. Uyduları lego mantığı ile üretiyor, seri ve basit kullanımı hedefliyorlar. Yörünge doğrulama, uzay donanımı için test uçuşları yapmak gibi hizmetler sunuyorlar. Benim açımdan en dikkat çekici hizmet vaatleri ise, standart dışı yüklere sahip olan ve sıra dışı iş fikirleri peşinde olan müşterilerine ticari uygulanabilirliğe yönelik özel çözümler sunmalarını vaat etmeleri.

İsviçre’de

Astrocast, IOT (Nesnelerin İnterneti) ve nano uydu teknolojisini bir araya getiren ilk Start Up. Airbus’tan aldığı 4,1 Milyar Dolar’lık yatırım sermayesi ile faaliyetlerine başlayan firmanın uydularından iki tanesini Space X yörüngeye yerleştirdi. Hedefte 62 uydu daha var. Bu uydular, kullanıcısına, dünya üzerinde toplamak istediği bilgileri, uydu kullanan cihazlar üzerinden geliştirilen yazılımlarla toplayıp bir Big Data oluşturuyor ve veri madencileri bu bilgileri analiz ederek ticari sonuç haline getiriyor.

Avustralya’da

Aynı segmentte çalışan Avustralya merkezli Myriota, düşük yörünge sistemini ilk ticari kullanan firma olarak, ekmek boyutundaki nano uydularla web bağlantılı cihazlardan bilgi toplayarak Avustralya’daki çiftçilerin su kullanımını ve tedariğini izliyor.

Tüm Bu Buluşların Sonu Nereye Varır?

Tüm bu buluş ve gelişmeler, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uzay kolonilerinde yaşamın başlangıç sinyalleri aslında. Gelişen teknoloji günlük hayatı kolaylaştıran, sağlıkta çığır açabilir ve doğal kaynakların kullanımına yeni ve belki de daha iyi bir kapı aralayan gelişmelere yol açabilir.

Elbette yatırımcılar ve devletlerin temel amacı, ilk yazıda da değindiğim gibi, öncelikle yatırımlarının karlılıkla birlikte en kısa sürede geri dönüşünü sağlamak. Uzaydan elde edilecek ekonomik faydadan maksimum seviyede faydalanmak. Ancak, uzay teknolojilerine yapılan yatırımlarla, dünyadaki açlar doyardı, şu kadar kişiye iş sağlanırdı diye bağıran kitleye aldırmadan devam eden çalışmalar da,  inanıyorum ki hem dünya üzerinde yaşayan bizlere hem de geleceğe fayda üretmeye devam edecek.

İsyan edenlere tavsiyem ise, dünya üzerindeki gelir dağılımı ve sosyo – ekonomik düzeydeki adaletsizliğine isyan etmeleri. Bilime ve akla değil.

Aslı Arslan

İNSANOĞLU UZAYDA NE ARIYOR? (Bölüm 1)

İletişim için

Yazar: arslas01@gmail.com

Editör: editor@objedergi.com

Kaynak:

https://seraphimcapital.co.uk/

https://www.forbes.com/sites/jeanbaptiste/2019/01/08/first-look-at-some-cool-gadgets-from-ces-unveiled-2019/#22ce5f6e2281

https://www.space4p.com/

https://www.astrocast.com/?mobile=1

https://www.orbitalsystems.de/

https://myriota.com/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu