İlişkiler ÜzerineObje DergiSEKS ve İLİŞKİLERYAŞAMYAZARLAR

Karşınızdaki Kişinin Size Değer Verdiğini Gösteren 5 Önemli Madde

İlişkilerin Püf Noktası: DEĞERLİ HİSSETMEK

İlişkiler konusu yıllardır yazılır çizilir anlatılır. İşin özü aslında kişi kendini mutlu hissettiği kişide kalıyor. Mutlu hissetmenin en önemli yollarından birisi, belki de tek yolu, değerli hissetmektir. Değerimizin bilinmesini isteriz, görmek, hissetmek, yaşamak isteriz. Aynı şekilde sevgimizi ifade etmek için de karşımızdakini değerli hissettirmeye çabalarız. Kadın erkek ilişkilerinin temelinde yatan olgu, değer vermektir.

Yeni tanıştığınız bir insanda ilk aradığımız özellik, size karşı duyduğu saygıdır. Saygısız, agresif ve alaycı kişilerle ilişkide olmak istemezsiniz. Saygı, değer duygusunu besler. Eğer bir insan size karşı doğal ve nazik davranıyor, konuşmalarında size karşı samimiyse bu, onun size değer verdiği anlamına gelir.

Karşınızdaki Kişinin Size Değer Verdiğini Gösteren 5 Önemli Madde:

  1. Size karşı dürüsttür. Kaybetmek pahasına da olsa, size herhangi bir konuda yalan söylemeyecektir. Aslında bu onun size değer verdiğini, sizi çeşitli yalanlarla kandırmak istemediğini, ileride yalanı ortaya çıkarsa, size karşı mahcup duruma düşeceğini ve sizi sonsuza kadar kaybedeceğini düşündüğünü gösterir.
  2. Size karşı nazik ve hassastır. Sizin ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi önemser ve bunu da size belli eder. Aç mısın, bir şey yer misin, içer misin, üşüdün mü, yorgun musun gibi sorularla sizin anık ihtiyaçlarınızı anlamaya ve mümkünse bu ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışır.
  3. Sizin hoşlanmadığınız şeylerden uzak durur. Üçüncü kişilerden, istemediğiniz durumlardan, hoşlanmadığınız kötü alışkanlıklardan, rahatsız olduğunuzu söylediğiniz davranışlardan mümkün olduğunca uzak duracaktır. Biraz zaman tanırsanız, her şeyi yapabildiği ölçüde hallettiğini göreceksiniz.
  4. Size karşı sabırlıdır. Değer veren insan size karşı tolerans gösterecektir. Kötü geçen bir günün ardından sinirli olduğunuzu gördüğünde üstünüze gitmeyecek, sizi dinleyecek, gerektiğinde bekleyecektir. Sabır çok önemli bir ayrıntı, çünkü günümüzde zaman öyle hızlandı ki insanlar, asansörün kapısı 3 saniyede kapanmadı diye çıldırabiliyor.
  5. Her şeyinizle ilgilenir ve sizi sahiplenir. İşyerindeki problemlerinizden, duygusal durumunuza kadar sizinle ilgilenecek, çeşitli tavsiyelerle sizi yönlendirmeye çalışacak, hasta olduğunuzu düşündüğünde size bakacak, psikoloğunuz gibi davranacaktır. Sizi dışarıdan gelebilecek zararlara ve kötü kişilere karşı koruyacak, sizi merak edecek, arayıp soracak, kendisiyle bütünmüş gibi hissettirecektir. En önemlisi, gelecek planlarına sizi de katacak, ki bu onun size ne kadar değer verdiğinin, sahiplendiğinin ve belki de hayatını sizinle paylaşmak istediğinin göstergesidir.

İlişkilerinizde mutluluğu bulmanız dileğiyle…

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Obje Dergi

İletişim: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu