KÜLTÜR SANAT MAGAZİNObje DergiSinemaYAZARLAR

Malefiz – Uyuyan Güzel Masalının Uyarlaması (2014)

Başrollerini Angelina Jolie ve Elle Fanning oynadığı film, fantastik kurgu tarzında. Film, “uyuyan güzel” masalını farklı bir yaklaşımla yorumlamış. Filmde Malefiz rolünü hakkıyla yerine getiren Angelina Jolie, orta yaşın güzelliğiyle insanı ekrana kilitliyor.

İMDB: 6.7

Yönetmen: Robert Stromberg

Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley, Miranda Richardson, Sam Riley, Kenneth Cranham

Yapım yılı: 2014

Konusu: “Uyuyan Güzel” masalının uyarlaması…

Normalde kötü kalpli büyücü tarafından lanetlenen kralın kızı uyuyan güzele dönüşüyor. Fakat filmde işlenen konu, prensesin doğumunda lanetlenip, 16 yaşına kadar geçen süreci ele alıyor.

Bu masal böyle değildi ama dur bakayım, diyerek izledim.

Filmde yaratılan Moore ülkesi; perilerin yaşadığı, akla hayale gelmeyecek hayvan ve bitkilerin bulunduğu, fantastik bir yer ve kral burayı ele geçirip topraklarına katmak istiyor. Her şey insanoğlunun mülk edinme hırsıyla yaşanıyor. Tıpkı gerçekte olduğu gibi. Biz küçük insanlar, etkisiz eleman gibi hayatın içinde savrulurken, karınca misali çalışmaktan ölene kadar rahat yüzü görmüyoruz. Ülke yönetenler şatafat içinde büyük planlar için dehşet sıkıntılarla boğuşuyor. Filler tepişirken otlar ezilir misali.

Filmde Malefiz aslında cadı değil bir peri. Evet, Moore ülkesinin koruyucusu bir peri. Ülkesini korumak için her şeyi göze alabilen, çok güçlü bir peri. Bana anneliği hatırlattı. Yuvasını korumak isteyen, ailesine şefkat dolu, düşmanına amansız, koruyucu melek tadında bir anne.

Angelina’nın filmlerini oldum olasıya severim. En sıkıcı filmi “Yaşamın Kıyısında” hariç, nerdeyse tüm filmleri aksiyon dolu ve heyecan verici.

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Obje Dergi

İletişim: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu