AKTÜELKÜLTÜR SANAT MAGAZİNObje DergiSerbest YazılarTiyatroYAŞAMYAZARLAR

Çağdaş Tiyatronun Simgesi “Kavuk” Şevket Çoruh’a Teslim Edilecek

Şevket Çoruh, 30 Haziran 1973 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası  dolmuş şoförü olan sanatçı, 14 yaşından 24 yaşına kadar Maltepe, İstanbul’da büyümüştür.

İlk ve orta öğrenimini Üsküdar’da Taşmektep İlkokulu’nda, lise öğrenimini ise Kartal Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Liseden sonra girdiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi almıştır.

İki evlilik yapmış ve iki eşinden iki kız çocuğu olmuştur.

1989 yılından beri çeşitli tiyatro sahnelerinde çeşitli roller alan sanatçı, adını bir İnternet firmasının reklamında oynadığı “Kokoreççi” tiplemesiyle duyurmuştur.

2006 yılından bu yana “Arka Sokaklar” dizisindeki Mesut rolüyle ve sinemada “İnşaat” ile “Çakallarla Dans” gibi film serilerindeki oyunculuğu ile tanınmıştır.

Çoruh, 2017 tarihinde tüm birikimi olan 7 klasik arabasını ve 3 evini satıp ayrıca da bankadan 7 milyon lira kredi alarak, İstanbul Kadıköy’de Baba Sahne adını verdiği tiyatroyu açtı.

Geleneksel Türk Tiyatrosunun önemli isimlerinden olan Kel Hasan Efendi’nin başlattığı “Kavuk” akımının günümüzdeki temsilcisi Rasim Öztekin’dir.

Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun ve tuluat sanatının ustalarının taşıdığı, kavuk da denilen pişekar takkesinin son sahibi Rasim Öztekin, takkeyi Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı.

Sağlık sorunlarıyla sahnelerden uzak kalan Rasim Öztekin, uzun zamandır kavuğun sahibiydi. Kavuğu, yakın dostu ve yıllarca aynı sahneyi paylaştığı iş arkadaşı Ferhan Şensoy’dan dört yıl önce devralmıştı.

Devir teslim töreni için sosyal medya hesabından duyuru yapan Rasim Öztekin; kavuğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, 20 Eylül’de, Harbiye Cemil Topuzlu Açık hava Sahnesinde yapılacağını bildirdi.

Kavuk taşıyan orta oyunu temsilcileri hazır cevapları ile meşhur oyunculardı, Şevket Çoruh  kavuğu taşıyacak hazır cevap iyi bir tiyatrocudur.

Sırasıyla kavuğu taşıyan tiyatro sanatçıları:

Kel Hasan Efendi

İsmail Dümbüllü

Münir Özkul

Ferhan Şensoy

Rasim Öztekin

Şevket Çoruh

Eleştirel ve mizahi kişiliği ile bilinen ve sevilen Şevket Çoruh, bir anda sosyal medyada gündem oldu.

Şevket Çoruh, daha önce İsmail Dümbüllü’nün fesini ustası Müjdat Gezen’den devralmıştı.

Rasim Öztekin’in bu kararı sosyal medyada büyük destek gördü. Çok sayıda atılan olumlu tweetlerde, Şevket Çoruh’un kavuğu hak eden çok başarılı bir tiyatro sanatçısı olduğu yazıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu