AKTÜELGÜNDEMÖzlem YıldırımYAZARLAR

Komşu Pandemisi  – Bebeğin Babası Komşusu Çıkınca Sevinen Kadın

Haftaya damgasını vuran haberlere göz gezdirirken karşılaştım. Kocasını aldatıp, komşusundan çocuk doğurduğu iddia edilen kadın, DNA testi sonucu çocuğu komşusundan çıkınca, “Şükür elhamdülillah” diye sevinip güldü.!

Programı izlememiş olduğum için haberi okuyunca ilk aklıma gelen, Netflix’de yeni bir dizinin konusu olabileceğiydi. Netflix’de iyice abarttı, diye durumu düşünürken, haberin ayrıntısını okudum. Meğer olay gerçekmiş. Hem de yurdum insanlarının başına gelmiş. Hoş, başına gelmesi için istem dışı bir durum söz konusu olması gerek ya!

Gündüz kuşağında yıllardır devam etmekte olan programda işleniyor konu.

Canlı yayın sırasında, DNA testi sonuçlarını açıklayan program sunucusu Esra Erol, kadının eşine, çocuğun biyolojik babası olmadığını söylemesi üzerine, “Nasıl yani, kim babası” tepkisini aldı.

Kadın ise “Ben biliyordum zaten. Şükür elhamdülillah diyorum” ifadeleriyle, bebeğin babasının komşusu çıkmasına sevindiğini ifade etti.

Yapılan şikayetler sonrasında sessizliğini bozan RTÜK, resmi Twitter hesabı üzerinden, programa dair gerekli incelemeyi başlattıklarını duyurdu.

Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu gibi dizlerdeki hikayeler insanların tepkisini çok çekmişti. Çarpık ilişkiler ahlak bozuyor diye veryansın edildi. Gerekçeleri ise, bu tür dizilerin toplumun ahlakını olumsuz yönde etkilediği yönündeydi. Ancak çevremizde de geçmişten bugüne duyduğumuz o kadar çok çarpık ilişki, taciz, tecavüz, cinayet, suiistimal, pedofili görür olduk ki; hiçbir dizi gerçekler kadar çarpık olamamaya başladı. Kimimiz şöyle düşündük, “dizilerden insanlar etkileniyor”. Ben bu fikre katılmayan gruptanım. Yetişkin bir insan dizilerden etkilenerek tutum sergiliyorsa, kişinin sağlıklı olduğunu düşünmek yanlış olur. Emin olun, o diziler olmasa da bu tutumlar sergilenecektir. Çünkü, önemli olan kafa yapısı. Suç işleyip işleyip, ona buna bahane bulmak, hedef şaşırtmaktan başka bir şey olamaz.

Adamlar kadınları öldürüyor. Yaşını başını almış abiler, amcalar çocuklara göz dikiyor. Bir kadın çıkıp, konu komşudan çocuk yapıp, şükrediyor, bunu da ekranlardan herkese duyurabiliyor. Sosyal medya üzerinden insanlar birbirlerine hakaretler ediyor. Başkalarının mutsuzluğu en büyük mutluluk sebebi olmuş. Daha neler var neler? Sebebini düşününce birçok soru işareti ortaya çıkıyor, hepsi de cevapsız. Acaba gitgide yozlaşıyor muyuz? Toplumsal baskı arttıkça daha mı zıvanadan çıkıyoruz? Yoksa, zaten bunlar yaşanıyordu, ama ortaya mı çıkmıyordu? Tecavüze, tacize, şiddete maruz kalanlar utanıp, susuyordu. Kimse düşünmedi, kötülük karşında susmak, aynı kötülüğün başkasına yapılabilmesine izin vermektir diye.

Geliştikçe, öğrendikçe korkmayıp, yaşanan şiddeti, olumsuzlukları artık daha rahat gün yüzüne mi çıkarabiliyoruz? Teknolojinin ilerlemesiyle, her gün yeni bir olaya şahit olabiliyoruz. Artık ayıp şeyler yorganın altında kalmıyor. Susmuyoruz, susmayalım da olumsuzluklara göz yummak, sessiz kalmak sorunları çözmüyor. Yanlışa yanlış diyelim, özgürlük her yapılanı normalleştirebilmek değildir. Bir kadın komşudan çocuk yapıp, mutlu olduğunu tüm insanlarla paylaşamamalıdır. Nasıl yorganı kaldırıp, bu yanlış diyebiliyorsak, bu kadının yaptığı da normal olmamalıdır. Bu durumda üzülecek tek kişi o çocuktur. Herkes yoluna bakar, ama o çocuk bu yükü ömrü boyunca taşıyacaktır. Babasının komşusu olduğunu tüm Türkiye ile paylaşan bir annesi olması ne büyük şansızlık. Bu sebepten, canlı yayınlarda böyle konuşmalar yapılması engellenerek, o çocuğun omuzuna belki de ömür boy taşıyacağı yük yüklenmemelidir.

Son gelişmeye göre, gündeme böyle bir haberle oturan Esra Karakuş’un eşini aldattığı komşusu Cengiz Koraltan, koronavirüs testi pozitif çıktı. Daha önce de Esra Karakuş’un koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Bu gelişme sonrası, program ekibinin büyük panik içinde olduğu öğrenildi.

İşsizlik, salgın, açlık, geçim sıkıntısı, şiddet, çarpık ilişkiler, felaketler, taciz, tecavüz yarınları karanlık bir sürü çocuk. Yaşamak, yaşatmak, ayakta kalmak çok zor. Bize bir mucize lazım.

Sevgiler…

Özlem Yıldırım

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu