BilimBİLİM - TEKNOLOJİ - İNTERNETFasulye DoktoruKÜLTÜR SANAT MAGAZİNMizahYAZARLAR

Hacı Murat’la Mars Yolculuğu

Teoman Şirin'in Yeni Kitabı

Öncelikle yazarımızı tanıyalım. Kendisiyle yaptığımız kısa röportajdan aldığımız notlar şöyle:

Teoman Şirin – BİYOGRAFİSİ

1965 Ortaköy doğumlu bir İstanbul Çocuğu… Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümü mezunu. Şu an Antalya’da yaşayan yazarın iki çocuğu ve Temmuzda satışa çıkacak yeni kitabıyla birlikte basılmış 3 kitabı var.

İnsanın içindeki yeteneği keşfetmesi bir dert, ortaya çıkarması bir dert, insanların yararına sunması ise resmen mucize gibi bir şey. İşte, Teoman Şirin bunları başarmış bir adam.

Başak burcu insanlarına has çalışkan yapısını ve titizliğini araştırmaya adayarak, üretken bir yazar olarak hayatımıza girmiş bulunuyor. Kırıp dökmeden ironi yapma becerisi elbette ki, doğum anında bilmem nerede parlayan bir yıldızın etkisiyle karaktere yerleşmez, ama biz yine de burcunu söylemiş olalım.

Yazar olarak kitapseverlerle buluşan, yayınlanmış iki kitabı var. Tabi bu buzdağının görünen yüzü. Her yazarın mutfağı, yazılmakta olan, taslak olarak yazılmayı bekleyen ve binlerce nottan oluşan arşivlerle doludur.

Temmuzda satışa çıkacak olan yeni kitabı “Hacı Murat’la Mars Yolculuğu” ‘nu sizler için okuyup, inceledik.

HACI MURAT’LA MARS YOLCULUĞU

Hacı Muratla Mars Yolculuğu
Hacı Muratla Mars Yolculuğu

Konusu:

Ülkemiz 2027 yılında Mars’a insanlı uzay aracı yollamaya karar verir. Ancak, bu o kadar da kolay bir iş değildir. Bunun için kollar sıvanır, hazırlıklar yapılır. Bu hazırlık esnasında ve uzay yolculuğu boyunca birçok olay yaşanır. Tüm dünya ülkelerinin hayret ve ilgiyle izlediği bir macera başlar.

Kitaptan Kısa Bir Alıntı

Eğitim için yerçekimsiz ortamda çalışan iki astronotun arasında geçen konuşmadan alıntıdır.

“İmanımla oynama hele bir çıkalum uzaya namazumi da kılarum abtesumi da alırım.” “Önce şu prototipte havada uçuşan boklarını bir temizlesinler. Arkadaş ne ara tuvalete gittin sen, hadi gittin teorik olarak bile olsa insan o tuvalette kemerle bağlanacağını, klozetin altına poşet takacağını, vakumu çalıştırması gerektiğini bilmez mi ya? Ortalığı bok ettiğin yetmezmiş gibi bir de cinsel organını sallaya sallaya uçtun içerde. Uçtuğun yetmezmiş gibi bana tutunacağım diye organını yüzüme gözüme sürtmeseydin iyiydi.”

Editörün Yorumu:

Türkler uzaya çıkarsa nasıl olur, nasıl gelişir, bir hayal edin. Yer ekibi ayrı olay, astronotlar ayrı, televizyonları başındaki halk ayrı olay… Bilim-kurgu ile mizahı başarıyla birleştirmiş bir eser.

Sade bir dille anlatıldığından kolayca okunuyor. Bittiğinde neden bitti dedim, çok kısa sürdü. Aldığım haz yarım kaldı.

Kurgu inanılmaz doğal ve gerçekçi. Araştırılarak yazıldığını, uzayla ilgili gerçekçi bilgilerden anlıyoruz.

Hikayeye kıraathaneden katılan dayılara bayıldım. Hikayenin doğası gereği siyasi olaylar da dönüyor. Konuşmalar ve yaşanan durumlar mizah kısmını oluşturmuş. Kitabı gerçekçi bulma sebebim, günümüzde yaşanan ortamı tasvir etmesi. Mizah çok tadındaydı, kaba değildi. O sebeple, birçok kişi okurken benim gibi basacak kahkahayı.

Hani şu cep romanları olurdu ya eskiden, bu kitabı okurken öyle hayal ettim. Bin metrobüse, Kadıköy’den Esenyurt’a kadar bitirilir bu kitap. Metrobüse bindiğinle indiğin kişi farklı olacak, garanti veriririm.

Kendisine röportaj için teşekkür eder, yeni kitabında çokça başarılar dileriz.

Teoman Bey’in mutfağından çıkıp, basılmış diğer iki kitabı şöyle:

Kosta Kasinas’ın Sandalı – YILKAD YAYINLARI

İlk kitabı, Kosta Kasinas’ın Sandalı ‘nı uzun yılların birikimini, bir haftalık bir Fethiye gezisinde, baraj kapakları açılınca boşalan sular seller gibi yazarak bitirmiş. Kitap şu an 3. baskısını yaptı.

Sarhoş Evliya – DORLİON YAYINEVİ

Manisa dağlarında üç yıl yaşayan yazar, burada Sarhoş Evliya kitabını yazdı. Kitabın başarısı aldı başını gitti. 2. Baskısı yayınlandı.

Fasulye Doktoru

İletişim

Teoman Şirin: teoman_sirin@hotmail.com

Yazar: fasulyedoktorum@gmail.com

Editör: editor@objedergi.com

Basılmış kitaplarına ulaşmak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu