Dr. Taner BEKMEZCİSAĞLIKSporYAŞAMYAZARLAR

Voleybolun Bedensel Ve Zihinsel Faydaları

Sportif faaliyetlerin amacı: Oyuna Katılmak, Eğlenmek ve Büyümektir. Yetişkinlerin zevk aldığı ve sosyalleştiği, özellikle çocuklar ve gençlere uygun spor faaliyetlerinden birisi de voleyboldur.

Voleybol; dengeli ve ideal fiziksel gelişim sağlar.

Tüm spor dallarında olduğu gibi, voleybol da oyuncuların fiziksel gelişimlerini hızlandırmalarını ve esnekliklerini sürdürebilmelerini sağlar. Bir temas sporu olmadığından, rakiple birebir mücadelede gereken bedensel üstünlük ve aşırı (oransız) kas birikimine ihtiyaç yoktur. Oyuncunun performans ve dayanıklılığı için vücudun tüm kas grupları dengeli ve o kişi için  ideal olabilecek düzeylerde gelişir.

Ben yok, biz var…

Aidiyet hissi ve bireysel niteliklerin aynı anda gelişmesini sağlayan voleybol, temas sporu olmadığı için rekabeti şiddetten ayırır. Bu sayede sporcu adayları iletişim becerilerini daha sağlıklı zeminde ve dostane bir şekilde oluştururlar. Şiddetten ve kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlayacak güzel bir bariyere sahip olurlar, arkadaşlarına…

Voleybol ve Sosyal Başarı

Voleybolun katkıları  fiziksel gelişimle sınırlı değil. Bir takım oyunu olan voleybol, belirli zaman ve sınırlı hareketle sayıya ulaşılmasını hedefler. Oyunun bu karakteristik özellikleri sayesinde, aşırı bireysel çıkışların tek başına fayda sağlamadığını gören oyuncular, ekip arkadaşlarına güvenmeyi, gerektiği yerde pas vermeyi, gerektiği noktada sorumluluğu alıp yeteneklerini gösterebilmeyi öğrenirler. Bu nedenle oyuncular; planlı, hedefe faydalı hamlelerle ulaşabilen, paylaşımcı ve sorumluluk sahibi bireyler haline gelirler. 

z,  refleks ve derin duyularını kullanabilen oyuncularda sakatlık riski azalır.

Refleksler ve derin duyular sayesinde oyun sırasında ihtiyaç duyulan ve fiziksel sınırları zorlayan hamleler, zarar görmeden atlatılır. Bu becerileri kazanabilmek için mutlaka tecrübe sahibi bir koç’un önderliğinde ve bir fizyoterapist desteği ile çalışılmalıdır. Sadece belirli kas gruplarının değil tüm vücudun antrene edilmesi, özellikle bel-sırt-omuzların dengelenmesi sağlanır. Düzenli olarak yapılan kas güçlendirmeleri, germeler ve dayanıklılık çalışmaları sayesinde, bedensel gelişimini arttıran çocuklar, teknik becerileri kazanabilir ve tecrübelerini paylaşır duruma gelirler.

Bedensel ve bireysel gelişim için avantajlı bir spor dalı olan voleybolun çocuklar için her şeyden önce bir oyun olduğunu ve keyif almaları gerektiğini unutmamak gerekir.

Sorular ve yorumlarınızı sayfanın altındaki iletişim kutusundan bize kolayca iletebilirsiniz.

Dr. Taner Bekmezci

Yazarın Sitesi: tanerbekmezci.com

İletişim için:

Yazar: tanerbekmezci@hotmail.com

Editör: editor@objedergi.com

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu