Dr. Taner BEKMEZCİSAĞLIKYAŞAMYAZARLAR

Omuz Hastalıkları ve Yaralanmaları

Omuz; geniş kabiliyetleri olan hassas bir eklem…

Tüm eklemler farklıdır. Hepsi farklı aktiviteler yapmak üzere gelişmiş, yetkinlikleri değişik aşamalarda sınırlanmıştır. Omuz eklemi birbirini tam olarak kavrayamayan kemiklerden oluşur.  Hareket sınırları çok geniştir. Eklemin stabilitesini önemli ölçüde bağlar ve kaslar sağlar. Bu kadar çok iş düşen bağ ve kaslar doğal olarak aşınır, yırtılır ya da zedelenirler.

Ağrı vücudunuzun alarmıdır. Alarmı kapatmak sorunu çözmez.

Normal eklemler ağrımaz, şişmez. Mutlaka altta yatan bir sorun nedeniyle ağrı oluşur. Ağrıyı bir işaret olarak görmeli, altta yatan sorunu anlamaya ve çözmeye çalışmalıyız.

 Mekanik sorunlar mekanik çözümlere ihtiyaç duyarlar.

Eklem ağrıları ve kısıtlılıkları çoğu zaman bu mekanik sistemin hatalarından kaynaklanır.  Eklemin dengesini sağlayan bağlar ve kaslar hasar gördüğü zaman ağrılar ve kısıtlılıklar başlar.

Vücudumuz küçük yırtık ya da zedelenmeleri, başka kasları kullanmayı öğrenerek dengeleyebilir. Rehabilitasyon ve egzersizlerle vücudumuza bu dengeyi nasıl kuracağını öğretiriz. İlerlemiş yırtıklar, zedelenmeler ya da aşınma durumlarının hayatınızı kısıtlayacağı çok açıktır. Bu durumda, iyilik hali ya hayatınızı kısıtlamayı kabul etmekten ya da mevcut sorunu çözümlemekten geçiyor.

Modern ortopedik anlayış, hayatınızı hızlı bir şekilde size kazandırır.

Modern ortopedik yaklaşım, sorunları, en küçük kesiler, en az ağrı, en hızlı işe dönüş ile çözümlemeye çalışır. Sınırlı girişimsel ya da artroskopik cerrahi teknikler, son 10 yıl içerisinde, teknolojinin tüm avantajlarını kullanarak, minimum etki ve maksimum faydayı sağlamayı başarmıştır. Bu sayede yırtılmış tendon ve bağları ileri teknoloji ürünü dikişler ile sıkı bir şekilde tamir edebilmekte ve aşınmaya neden olan kemik yapıların çıkıntılarını rahatlıkla temizleyebilmekteyiz. Girişim sonrası ağrı, hareket kısıtlılığı gibi günlük hayat konforunu geciktiren sorunlar da eklem içine uygulanan solüsyonlarla azalmış görünüyor.

Modern ortopedik girişimler, sorununuzu temelden güvenli bir şekilde çözümlemeyi ve bunu yaparken de sizi hızlı bir şekilde günlük konforunuza ulaştırmayı hedefler. Bu yaklaşımla, omuz kırkları, çıkıkları, rotator manşet yırtıkları, rehabilitasyona yanıtsız kalmış sıkışma sendromu, eklem çevresi kistler rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Dr. Taner Bekmezci

Yazarın Sitesi: tanerbekmezci.com

İletişim için:

Yazar: tanerbekmezci@hotmail.com

Editör: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu