BİLİM - TEKNOLOJİ - İNTERNETEkonomiEsen EsGÜNDEMSosyal MedyaYAZARLAR

Sosyal Medya Ticarette Mesafe Tanımıyor..!

YENİ BAŞLANGIÇLARA MERHABA

Merhaba;

Evet yeni bir başlangıç için merhaba, belki de samimi ve bilindik bir kelime olsa da artık alıştığımız şeyleri geride bırakacağımız zamanlara doğru ilerliyoruz sanırım.

Öyleyse siz değerli okurlarla beni buluşturan Obje Dergi’deki ilk yazımda, kendi deneyimlerimden yola çıkarak, bir iç mimarın yeni sistemle, nasıl iş yapabileceğini paylaşmak istedim.

Covid 19 un getirdiği zorlayıcı şartlar, aslında biz içmimarları çok zorlamasa da işlerimizi tamamen sekteye uğratacak demek abartı olabilir. Bugün birçok başarılı içmimar, günümüz teknolojisinden faydalanarak, mesafelerin engel teşkil ettiği durumlarda bile işlerini rahatlıkla tamamlamaktadır.

Ben mesela; 2010 senesinde internet üzerinden 3D (üç boyutlu çizim) mobilya tasarımımı, Avustralya’dan bir müşterimin iletişime geçmesiyle, daha önce hiç yaşamadığım bir deneyimi edindim.  Görmeden, dokunmadan, hatta mevcutta sadece 3d çizim olan bir ürünü beğenip, siparişini vererek satın almasıyla birlikte, ürün teslimatı ile ilgili birçok çözüm üretmem gerekti. Montaj için 3d animasyon ile parçaların biraya nasıl getirileceğini gösteren video, hatta lokal bir mobilya firmasıyla kontak kurarak, montajda destek istediklerinde yardımcı olabileceklerini seçenek olarak sunmamız, belki de ta o günlerden teknolojinin esasında ne kadar bizimle iç içe olmaya başladığının örneği olabilirim.

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi iç mimariyi de etkisi altına aldı. İnternet bağlarıyla farkına varmadan, herkes eşit şartlarda her bilgiye ve malzemeye ulaşabilir olduğu için tasarımdaki sınırlar da böylece kalkmış oldu.

Dolayısıyla kurucusu ve tasarımcısı olduğum iç mimarlık ve Mobilya tasarım firması Vida İstanbul’un, kreatif teknolojik çözümlerden nasıl faydalandığını başlıklar şeklinde sizlerle paylaşmak istedim.

Sosyal Medyadan İletişim-Tanıtım-Pazarlama:

Artık sosyal rastlaşmalarda ya da tanıtımlarda kartvizit, broşür vs. yerine, sosyal medya araçlarının history’lerinde, sayfalarında, paylaşımları yeri gelince canlı ya da yorumlar katarak tanıttık. Böylelikle bir gün içinde, hatta saatler içinde ulaşamayacağımız kişilere ve coğrafyalara ulaşıp, yaptıklarımızla gösterebildik.

Mesafelerin sorun olduğu yerlerde, görüşmelerimizi facetime ya da skype’tan birebir canlı konuşmalarla yaparken, yazışmalarımızı da e-mail veya whatsapp ile yaptık. Hatta tekliflerin, sözleşmelerin ve tüm yazışmaların bir belge olarak kalıyor olması, sanırım hem müşteriler için hem de bizler için en büyük güvence oldu.

Geleneksel Fiziksel Sunumlardan Öte:

İç mimari ve mobilya tasarım sunumlarımızı %80 bilgisayarda yapıp; pdf dosyalarıyla, 3d görseller ve animasyonlar ya da AR (artırılmış gerçeklik) kullanılarak, daha gerçekçi ve hareketli alanlar oluşturularak, müşterinin kolaylıkla anlayabileceği görsel sunumlar haline dönüştürdük.

Uzaktan Keşif Aşaması:

Çizimlerin yapılabilmesi için ekibin sahaya gidip, fotoğraflar çekip, ölçüler alıp, mekanla ilgili bir fikir sahibi olması gerekir. Tabi ki bu, imkan olduğunda tercih ettiğimiz bir aşamadır. Örneğin; yurt dışında yürüttüğüm projelerin ölçülerinin iletilmesi aşamasında, müşterinin Londra’daki evinin, Türkiye’den çalıştığımız bir firmaya verdiğimiz ölçüleriyle üretilen perdelerinin bir kısmında sıkıntı yaşadığımızda, tekrar ölçü alınması için dijital iletişim araçları ile doğru ölçüler temin edilerek, lokal bir firma ile yapılan anlaşmamız sayesinde ek işler hızlıca tamamlamış oldu. Tabii bu, birazda böyle bir şeyi yapmak isteyip istememesiyle de ilgili olabilir. Kısacası çözümler sınırsız. Önemli olan keyif alarak, müşteri memnuniyetini düşünerek, yeni teknolojiyle, yeni hizmet şekilleri oluşturabilmek olmalı.

Dünyayı sarsan Covid 19 felaketi, her alanda olduğu gibi bizleri de alternatif çözümler üretmek konusunda kamçılıyor.

Bugünlerin kalıcı olmadığı varsayımı ve ümidinden hareketle, morallerimizi yüksek tutup, yaratıcılığa ve çözümlere odaklanmayı, kreatif yönlerimizi besleyen bu krizden daha güçlü çıkabilmeyi umarak, hepinize sağlıklı, başarılı ve yaratıcı günler diliyorum.

Görüşmek üzere…

ESEN ES

İletişim için

Yazar: esen.es@vidaistanbul.com

Editör: objedergi@gmail.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu