Esen EsKÜLTÜR SANAT MAGAZİNMimariYAZARLAR

9 Adımda Hayalini Kurduğun Evi Tasarla

Hayalini kurduğun ev olsun

Yapman için buradayım.

Zaten bir iç mimar herhangi bir mekân oluştururken, kullanıcının yaşam stilinle uyumlu alanları hem fonksiyonel, hem de stil sahibi mekânlar şekline dönüştürmekle yükümlüdür. Tasarımın ilham verici ve tutkulu olmasının yanı sıra, istenilen bütçede ve zamanda teslim edebilmesi için çok sistematik çalışması gerekir.

Şimdi adım adım hayalini kurduğun evin ya da odanın en basit şekilde bir iç mimar gibi nasıl oluşturabileceğinizi görelim

  1. Adım: Alanının kullanım amacını önem sırasına göre belirlemek

20. Yüzyıl tasarımının ilkesi olarak benimsenen Mimar Louis H. Sullivan΄ın ˝ form fonksiyonu izler˝ sözünü mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur.

Tüm tasarım ile ilgili eğitimlerde ilk öğretilen konu da budur. Kısaca kullanmayı düşündüğünüz alanın ne amaçla kullanılacağını belirledikten sonra belirlenen kullanıma uygun tasarımı yapmak demektir

Öyleyse ilk önce bulunduğunuz bir odada neler yaptığınızı bir liste şeklinde çıkarın. Örneğin bir yatak odasında hepimizin de bildiği gibi yatarız ancak yatak genişliği ve yüksekliği yaşınız ve kullanım alışkanlıklarınıza göre değişecektir. Hatta yatak yanındaki komodinin şeklinin nasıl olması gerektiği sizin depolamaya önem vermeniz ya da gece kitap okurken istenilen ışık gücüyle orantılı olarak değişecektir.

  1. Adım: Esinlenmek

Dergilerden, internetten ya da gezdiğiniz yerlerden esinlenebilirsiniz.

Beğendiğiniz fikirlerin fotoğraflarını çekebilir, internetten bulup bir dosya içinde toplayabilirsiniz. Toplanan bu fotoğrafların içinden en çok evinize uygun olduğunu düşündüğünüz ve sizi etkileyenleri farklı bir dosyada eleyerek stilinizin ne olduğunu da bulmuş oluyorsunuz.

  1. Adım: Renk paletini seçmek

Tarzın koyu, iddialı ve desenli renkler midir ya da naturel, sade, dokulu tonlarda mıdır?

Minimal birisi misin? Yoksa eşyaların yoğun olmasından mı hoşlanırsın?

Bu aşamada artık tek tek odaların renkleri belirleyebilirsiniz ancak evin bütününle de uyum içinde olmak kaydıyla.

  1. Adım: Ölçü almak

Odanın planını bir sayfaya ister bir cetvel yardımıyla, isterseniz eskiz şeklinde kâğıda çizelim.

Kapıların ve özellikle pencerelerin ölçülerini almayı unutmayın.

Hangi tür perde uygulamasını kullanacağınız birazda pencere ile tavan arasındaki mesafe, pencere kapağının açılım şekli ve ölçülerine göre belirleneceği için ölçülerin önemi çoktur.

  1. Adım: Alanı planlamak

Eşyaların nereye konulacağını yapmış olduğunuz plan eskizinde yerleştirmek size kullanılacak mobilyaların ölçülerini de belirlemiş olur.

Bu aşamada yerleşiminde karar kılınan odadaki eşyaların ebatları yazılarak ya da fotoğrafları konularak elimizde bir liste oluşmuş olur

  1. Adım: Alış veriş listesi

Oda ölçülerinden yola çıkarak mobilyaların, tabloların, halıların, perdelerin, aydınlatmaların ebatlarına göre siparişler verilir

Bu aşamada ölçülerin doğru alınıyor olması çok önemlidir

Birçok internet sitesi ölçülere göre seçeneklerde sunmaktadır. Böylelikle istediğiniz ürünü kolaylıkla seçebilirsiniz

Bu arada elinizde mevcutta bulunan ve kullanmayı düşündüğünüz mobilyalarınızın da ölçülerini yazıp kullanılacak yerlerin tespitini yapmanız gerekir. Ufak dokunuşlarla, kumaş ya da ciladaki renk değişimleriyle, yeni mekana yenilenerek katılacaktır.

Değişim gerektiren mobilyaların ve eşyalarında listesini yapmayı unutmamak gerekir

  1. Adım: Mood board – fikir panosu

Genellikle iç mimarların müşterilerine sunum aşamasında kullandığı bir yöntemdir. Bu adımda biraz çekinceli olabilirsiniz, ancak düşündüğünüz gibi zor bir şey değildir. Yapmanız gereken seçmiş olduğunuz mobilyaların, aydınlatmaların, halıların, parkelerin, seramik seçimlerinin vs. hepsini tek tek odaların planlarının yanına koyarak hatta her odanın duvarına fotoğrafları yapıştırarak hayalini kurduğunuz konseptin birazda canlanmış halini görmek için yaptığımız bir yöntemdir. Bu aşamada görsel seçimlerinizin yanında fonksiyonlarını da çek etmeyi unutmamak gerekir. Sonuçta evinizi her gün kullanacak olan kişi siz olacaksınız. Hatta, odalar kime ait ise onlarla birlikte tek tek seçimler ve kullanımı üzerinde konuşmakta fayda vardır.

  1. Adım: Alışveriş en mutlu andır

Bu süreçte, listedeki sıralanan ürünlerle bütçenizi çek etmek ve alınacak ürünlerin iade edilebilirliğinin garantisini de verebilecek firmalarla çalışmak sorunsuz bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

  1. Adım: Aksesuarlarla stilinizi oluşturmak

Artık oyun zamanı. Satın alınan parçalarla, mevcutta elinizde bulunan parçaların yerleşimi stilinizi yansıtacaktır. Evin belli yerlerine yeşillikler ile canlandırarak, aydınlatmaların odak noktası olmasını sağlayarak, resim veya foto ya da değişik el yapımı koleksiyonlarınızı sergileyerek, çok daha samimi ve stil sahibi ev oluşturmuş olacaksınız.

Tüm yazmış olduğum adımları dikkatlice uyguladığınızda; evinizin tam da sizin istediğiniz gibi hem kullanım hem de stil olarak yepyeni görünümüyle size ve sevdiklerinize kucak açacağından eminim.

Esen Es

İnterior Design

İletişim

Yazar: esen.es@vidaistanbul.com

Editör: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu