Me Blue OceanSAĞLIKYAŞAMYAZARLAR

Reiki Şifa Enerjisi ve Reiki Terapisi

Reiki Şifa Enerjisi ve Reiki Terapisi

Kökeni Japonca’dan (Kanji) gelen Reiki; Rei (Ray) ve Ki (Kee) olmak üzere iki önemli sözcüğün birleşmesi ile ifade edilir. Rei; kutsal, ulu (yüce), manevi (ruhani) ve ilahi (tanrısal) demektir. Ki ise; nefes, buhar (buğu), yaşam enerjisi ve atmosfer anlamı taşır. Genellikle Reiki’yi ilahi yaşam enerjisi olarak da tanımlayabiliriz. Her ne kadar Reiki enerjisi evrenin varlığından günümüze kadar uzansa da ilk olarak Mikao Usui (D: 15.08.1865 – Ö: 09.03.1926) tarafından 1922 yıllarında, Kyoto yakınlarındaki Kurama Dağında geçirdiği 21 günlük bir inziva sonrasında, yeniden keşfedilmiştir. Usui daha sonra bu evrensel bilgiyi yakın arkadaşı olan Dr. Chujiro Hayashi’ye (D: 15.09.1880 – Ö: 11.05.1940) aktarmış, Dr. Hayashi de Hawayo Takata’ya (D: 24.12.1900 – Ö: 11.12.1980) Reiki bilgisini öğretmiştir. Reiki’nin Japonya’dan dünyaya yayılması esas olarak Bayan Takata sayesinde olmuştur.

Reiki Nedir Ne Değildir

Reiki nedir ve ne değildir soruları sıkça karşımıza çıkmaktadır. Reiki bir din değildir, bir inanış biçimi de değildir. Reiki bir mezhep veya tarikata bağlı da değildir. Reiki bir masaj tekniği, fizyoterapi, yoga veya refleksoloji gibi özel yöntem ve uygulamalara bağlı birşey de değildir. Son olarak, Reiki asla tıbbi (medikal) bir tedavi değildir ve modern medikal tedavilerin yerini tutmak gibi bir iddiası yoktur. Peki o halde Reiki nedir? Reiki sonsuz sevgi enerjisidir. Enerji çok yüksek bir kaynaktan (Allah, Yaratıcı, Yüce Ruh … siz nasıl tanımlamak isterseniz) gelir. Farkındalığı artırır, ruhani aydınlanmayı sağlar. Reiki alternatif ve tamamlayıcı tedavi / şifa yöntemidir. Kişide rahatlama ve gevşeme hali oluşturur. Anksiyete, depresyon, ağrı gibi durumlarda rahatlama sağlar; öfke, sinirlilik gibi durumlarda gevşemeye ve sakinleşmeye neden olur. Reiki herkese (canlı) ve herşeye (cansız) uygulanabilir; herhangi bir yan etkisi yoktur, zararsızdır, doğaldır. Reiki bağışıklık sistemini güçlendirir, enerjiyi dengeler, enerji verir. Reiki’ye inanmak veya inanmamak sonucu etkilemez. Reiki huzur verir, ölüm anına geçişi kolaylaştırır. Reiki affetmeyi, barışmayı ve çeşitli olaylar ve / veya durumlarla olan gönül bağını koparmayı sağlar. Reiki şifa enerjisi kişilerde çok farklı manevi, duygusal ve fiziksel açılımlara neden olabilir, oldukça ilginç ve tanımlayamadığınız deneyimler ile karşılaşabilirsiniz. Reiki ile geçmişi ve / veya geleceği şifalandırabilir, yakındaki veya uzaktaki birine şifa gönderebilir, birebir çalışabilir, meditasyon yapabilir, mekan ve eşya temizliği ile birlikte kendiniz ve çevreniz için günlük koruma / korunma çalışmaları yapabilirsiniz.

Çakralarla İlişkisi

Reiki canlılardaki birincil etkilerini çakralar (enerji merkezleri) üzerinden gösterir. Bir insanda 7 tane ana çakra bulunmaktadır. Her bir çakra farklı, fakat bütüne hizmet eden spesifik özelliklere sahiptir. Modern hayattaki stres faktörleri ve diğer ailesel veya çevresel faktörler, günlük koşuşturmalar, beslenme ve uyku bozuklukları, ilaç, madde, alkol kullanımı gibi durumlar çakralarda tıkanıklıklara neden olur ve beraberinde çeşitli organik ve / veya psikolojik rahatsızlıklar getirir. Reiki bu gibi durumlarda bireylerdeki stresi minimuma indirebilir ve çakralardaki tıkanıklıkları temizleyerek enerji akışını dengeler.

Reiki Eğitimleri

Reiki eğitimleri temelde 3 seviyede (1., 2. ve 3. seviyeler) verilir. Son seviye 3A ve 3B olarak ikiye ayrılabilir. Reiki 3A Master seviyesi ve 3B ise Master Teacher (Hocalık) seviyesidir. Tüm seviyelerde öğrenci, bir Reiki Hocası (Reiki Master Teacher) eşliğinde hem teorik hem de pratik eğitim alır. Eğitimlerin sonunda Reiki Hocası tarafından ilgili seviyeye uyumlanır (inisiyasyon). Eğitimler, çalışmalar ve inisiyasyon Hoca ve öğrenci ile birebir yapılır. Uzaktan, kitaptan, videodan, internetten, televizyondan, radyodan veya toplu halde yapılmaz. Her seviye sonrasında Hoca tarafından öğrenciye çeşitli ödevler ve sorumluluklar verilir. Öğrenci bunları yerine getirdikçe açılımlar başlar, bu esnada Hoca ve öğrenci arasındaki iletişim de devam eder. Diğer bir değişle Reiki Hocası inisiye ettiği tüm öğrencilerinden sorumludur. Elbette Reiki bilgisinin bir başkasına aktarımı hem vakit hem de emek ister, bunun da naçizane küçük, göze batmayan sembolik maddi ve / veya manevi bir karşılığı olabilir, ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise Reiki bir ticaret değildir, ticaret amacı ile yapılamaz, çıkar amacı gütmez.

Reiki uygulayıcısının önemli bazı sorumlulukları da vardır. Reiki kişiye ait değildir, evrenseldir. Reiki sevgi, saygı ve hoşgörü gerektirir. Reiki izin alır, niyet eder, ben demez. Reiki taraf tutmaz, nötrdür. Reiki mütevazidir, egodan uzak durur ve şov amaçlı yapılamaz.

Reiki Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar

Reiki ile ilgili yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar da vardır. Bunlardan birkaçını siz değerli okuyucular ile paylaşmak isterim. Dileyen okuyucular çalışmaların tam metinlerine “https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/” adresinden ulaşabilirler.

  1. Plasebo kontrollü Reiki çalışmalarında Reiki’nin plasebo grubuna göre hastalardaki ağrıyı anlamlı derecede azalttığı gösterilmiştir (Gantt ve Orina, 2019; DOI: 10.1093/milmed/usz271).
  2. Çoklu merkezlerde yapılan 99 Reiki hocasının katıldığı ve toplamda 1411 Reiki seansının yapıldığı çalışmadan elde edilen verilere göre tek bir Reiki seansının fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu gösterilmiştir (Dyner ve ark., 2019; DOI: 10.1089/acm.2019.0022).
  3. Kök hücre transplantasyonu yapılan 9 kanser hastası çocuğa 88 kez Reiki seansı uygulanmış ve Reiki’nin kanser ağrısını istatistiksel olarak anlamlı derecede azalttığı bulunmuştur (Zucchetti ve ark., 2019; DOI: 10.1177/1043454219845879).
  4. Onbeş hemodiyaliz hastasına 20 dakika Reiki uygulanmış ve bulgular Reiki’nin bu hastalardaki semptomları (ağrı, baş dönmesi ve depresyon) hafiflettiği gösterilmiştir (Zins ve ark., 2019; DOI: 10.1177/0898010118797195).
  5. Geriatrik hastalarda Reiki’nin ağrıyı, anksiyeteyi azalttığı, yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir (Billot ve ark., 2019; DOI: 10.1136/bmjspcare-2019-001775).

Günlük Reiki Olumlamaları

Bugün sinirlenme

Bugün endişelenme

Bugün şükürde ol

Bugün çok çalış

Bugün başkalarına karşı nazik ol

Şifa Sizlerle Olsun

Yürekten Sevgilerimle

Doç. Dr. Salim Yalçın İnan

Konya-NE Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi

Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Usui Reiki Master

Telefon: +90 530 967 9787

İletişim için:

Yazar: salim.inan@gmail.com

Editör: objedergi@gmail.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu