AKTÜELGÜNDEMKatre TurcaYAZARLAR

Pandemi Tesellisi

Alışverişi özleyeniniz var mı? Ben özlemedim desem yalan olur.

Kim kime dum duma da oturmuyorum yerimde, whatsapp tan dostlarımla yüz yüze ya da sesli görüşmeler yapıyorum. Dünyanın farklı yerlerinde dostlarım var, uygun saatlerimizi birlikteymiş gibi değerlendiriyoruz.

Aslında tüm saatlerimiz her şey için uygun.

Aksini düşünen var mı?

Dünyanın diğer ülkelerinde sokağa çıkma yasağı var, tüm işler evden yapılıyor. Dolayısıyla benim için bulunmaz nimet: arkadaşlarım evde ve bana da vakit ayırıyor.

Sri Lanka’ dan Himali ile sohbetlerimiz cidden ayrı. Onunla, bir çay şirketinde beraber çalışmıştık, Adana’ da. Mevsimi değil yoksa size şahane bir çay tarifi verirdim, ısınmalık, ısıtmalık.

Her insandan farklı ve güzel şeyler öğrenmek için karantinalı fırsatlardayız aslında.

Alışverişe gelince, büyük marketlerin online sitelerinden – stok yapmadığım için böyle – alışverişimi gerektikçe yapıp hijyen kurallarına ya da bizim de ürettiğimiz hijyen dayanaklarına uygun bir şekilde yerleştiriyorum.

Yeme – içme hiç kesilmediği için, bizim mutfaklarda, mutfağa taşındım zaten bir de bilgisayarım ve müziğimle oturduğum yerden insanlarımla iletişim kurarken alışverişi de “hallediyorum”.

İndirimler kadar zorunluluklar da yerine geliyor.

Buradan, sizin aracılığınızla Migros’ u değerlendireyim: Siparişler eksiksiz geliyor, hazırlanırken özen gösteriliyor ve dağıtım elemanları çok saygılı. Tedarik zincirine bağlı olarak, her aradığım gıdayı bulamasam da telafi ürünleriyle ihtiyacımı karşılayabiliyorum.

En çok un, su, şeker ve tuz.. Bunlar her yemek bileşeninin ana maddeleri olduğu için – ben de tuzluyu ve tatlıyı ayırtsız sevdiğim için – bolca tüketiliyor.

Fasulye Doktoru’ ndan börek tarifi aldım. İzmir Bombası’ na ise özeniyorum.

Karantina’ dan önce diyet yapıyordum, yeniden – öz denetimle – başladım.

Dolayısıyla probiotik yoğurtlar, lifli gıdalar. Bol sebze – meyve. Özellikle armut. İçinde taş hücrecikleri olduğu için ve bol lifli olduğu için, şimdilik sadece benim favorim. Size de öneririm.

Kıyafetlere, ayakkabılara bakmayalı ve haliyle evden çıkmayalı – öz denetimli karantinam – 1 ay oldu.

Onun yerine kediye mama, ödül maması, yaktığım kekten geriye kalıp filan kalmadığı için usturuplu bir kek kalıbı, ve diğer gereklilikleri de yine bir online siteden karşıladım.

Evimize kadar gelen kargo çalışanlarına saygımızı ve teşekkürlerimizi belli etmeye özen gösteriyoruz.

Sektörleri canlı tutuyoruz, bir yerlerde birileri kazanabiliyor, biz ihtiyaçlarımızı karşıladığımız, bunu yapabildiğimiz için. En azından bunun farkındayım.

Şimdi, Natsume Oseki’ nin Gönül ve Ben bir Kediyim adlı kitaplarıyla haşır neşirim.

Diana Krall’ ı yeniden keşfediyorum.

Sınavlara çalışıyorum, online dersler ve online sınıf arkadaşlarımızla uyum içindeyiz.

Teselli gibi oldu, değil mi?

Teselliye ihtiyacımız var, öyle değil mi?

Umut ederek ve sabrederek, olabildiğince bir düşüncede ve bir eğilimde : Yaşamımızı sağlıklı bir ortamda, güvenle sürdürme eğiliminde günler yaşıyoruz.

Bilim adamları, şaşkınlıklarını üzerinden attı ve kendilerini riske attıklarını hiç düşünmeden çare üretmek için çabalıyor.

Sınırlar önemsizleşmiş gibi gözükse de bu pandemide, Ordumuz ve polisimiz tüm özverisiyle güvende olmamız için görevlerini yapıyor.

Alışverişlerimizde bizim için çabalayan, emek veren perakendeciler, dağıtım şirketlerinin elemanları güler yüzle karşımıza çıkabiliyor, maskelerin ardından.

İletişim araçlarımız var, düşünsenize bu yüzyılın en büyük nimetlerinden biri.

Bu sayede, mesela tam bir çekilmişlik ve yalıtılmışlık hissi yaşamak zorunda kalmıyoruz.

Tüm yapmamız gereken sabretmek ve dikkatli olmak.

Umarım, mucizeler yakında kendilerini gösterir ve daha bilinçlenmiş olarak yine birbirimizle, sevdiklerimizle bir araya gelebiliriz.

Geleceğiz de.

Kışın sonu hep Bahar’ dır.

Bu teselli yeterli mi?

Sizin önerileriniz neler peki?

Görüşmek dileğiyle, sağlıklı günler ve şifamız bol, daim ola.

Sevgiler.

Görsel: Nino Varon

Katre

İletişim için

Yazar: katreturca1@gmail.com

Editör: editor@objedergi.com

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu