AKTÜELGÜNDEMKÜLTÜR SANAT MAGAZİNÖzlem YıldırımSinemaYAZARLAR

İşte Netflix’in ‘Göster Ama Elletme‘ Tarzındaki  İşe Geri Dönüş Planı

Dünya’nın en büyük, ücretli dijital video abonelik alanında hizmet veren şirketi Netflix, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle, ara verdiği dizi çekimlerine yeniden başlayacağını duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya göre, çekimler yüksek güvenlik önlemleri alınarak gerçekleştirilecek.

Şirketin, içeriklerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ted Sanderos tarafından yapılan açıklamaya göre; şirket Güney Kore, Japonya ve İzlanda’da çekimlerine başladı.

Netflix’in, bu ay İsveç’te, haziran ayında da Norveç’te çekimlerine devam etmesi planlanıyor. Çekimleri Amerika’da devam eden firmanın dizilerinden Stranger Things’in prodüksiyon süreci ise şimdilik belirsiz bir tarihe kadar ertelendi.

Sanderos’un, Los Angeles Times’a yaptığı açıklamada, “Bazı çekim ekipleri, işe dönme konusunda endişeliler, fakat evlerinde oturan insanlar da onların çekeceği eğlenceye güveniyor.” ifadelerini kullandı.

Netflix’in işe geri dönüş planına göre; dizi setlerinde açık büfe yemekler yerine kutu yemekler getirilecek, birkaç saatte bir oyuncular ve çekim ekibinin ellerini yıkaması zorunlu olacak. Makyaj malzemeleri ise tek kullanımlık şekilde olacak.

Sanderos’un verdiği bilgilere göre, kalabalık oyuncu grubu veya figürasyonun bulunduğu sahneler bir süre çekilmeyecek. Oyuncuların yakınlaştığı sahneler, pandemi riski azalana kadar, dizilerin yeni bölümlerinde olmayacak.

Sevgili okurlarımız; habere bakınca akla ilk gelen herhalde hepimiz de aynıdır. Alınan tedbirler, elbette ki olması gereken tedbirler. Ancak, açıkçası ekibin ve oyuncuların yemeklerinin pakette gelmesi, sık sık ellerini yıkayacak olmaları veya makyaj malzemelerinin tek kullanımlık olması, seyirciyi çok da ilgilendiren bir durum değil.

Seyirciyi merak ettiren husus; Netflix ’te sevilen dizilerin birçoğunun, alınan tedbirlerin aksine, kalabalık ortamlarda, oyuncuların yakın temas halinde, hatta çok yakın temas halinde çekiliyor olmasıdır. Tabi ki tüm yayınları böyle değil.

Asıl merak konusu; Netflix’in birçok dizisinin başlangıcında yazan, ’şiddet, korku, cinsellik, argo içerir’ ifadesi olanlardır. Şiddet içeren sahnelerde, o şiddeti nasıl yansıtacaklar? Atlamalı, zıplamalı, uçmalı sahneler figüranlar olmadan nasıl olacak? Atlama zıplama yoksa nasıl macera olacak? En heyecanlı aşk sahneleri olmadan Netflix, Netflix olacak mı? Gerçekten merak konusu.

Bize düşen, yeni bölümleri sabırsızlıkla beklemek oldu. Anlaşılan o ki; bize Netflix’in yeni kararlarıyla ilgili, ilerleyen günlerde daha çok yazılacak, okunacak malzeme çıkacaktır.

İyi seyirler.!

Hazırlayan: Özlem Yıldırım

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu