AKTÜELFasulye DoktoruGÜNDEMSerbest YazılarYAZARLAR

Houston bir sorunumuz var..!

Yeni haftaya adım attığımız bugün, kendimizi şöyle bir silkelesek iyi olacak. Kendimi paralarcasına yaptığım günlük işlerim arasında, gözümün bir kirpiği ile gündemi takip etmeye çalıştım. Gözüme salgınla ilgili iki haber ilişti. Günlerdir süren bilgi bombardımanında, hayatıma yön verebileceğim bir çıkış noktası arıyordum, buldum.

Salgın tahminen üç yıl, etkileri 30 yıl sürecek.

Gripten 10 kat daha öldürücü olan Covid19’un, 3 tipi olduğu ve bağışıklık sistemiyle savaşmak için sürekli mutasyon geçirdiğini açıklandı. Alman bilim insanları ise 8 yıl önceki araştırmalarında, SARS virüsünün mutasyon geçirerek salgın olacağını ve 3 yıl süreceğini söylemişler. Amerika’da ölü sayısı 20 bini geçti. Çin’de ise yeni bir dalga olmaya başladı. Kemeri azcık gevşetince vaka sayıları hızla artıyor.

Yapılan araştırmalarda; Covid19’un bağışıklık sisteminin temeli olan T hücrelerine saldırdığı belirlenmiş. Nur topu gibi havadan bulaşan AİDS’imiz oldu. Tüm bunların ışığında, hayatın güzelliklerini görmeye ve yeni yaşam düzenine ayak uydurmaya çalışın. 40 yaşını geçmişler, en azından güzel yaşadık be…

Yaş gruplarına göre farklılık gösteren günlük tepkilerimiz, bizi oradan oraya sürüklüyor. 35 yaş altı gençlik, zor bir dünya ile baş edebilmek için kendini farklı alanlarda geliştirmek zorunda kalacak. Geleceğin meslekleri an itibariyle değişti. Sosyologlar ve toplum bilimciler yeterli araştırmayı yaptıktan sonra bunu duyuracaklardır.

Meslekler dönemin ihtiyaçlarına göre şekillenir, kariyer ise sizin becerileriniz ile kısa vadeli gelecek öngörünüz ile… Bundan 100 yıl önce bilgisayar namına tek bir meslek yoktu. El işlerine dayalı zanaat dediğimiz meslek grupları tek tek yeryüzünden silindiler. Makineler devreye girince, seri üretimle, hatasız ve ruhsuz eşyalar türedi ve plastikler bizi esir aldı. Bazı meslekler ise hala gözde, hukuk ve tıp gibi… Gençler arasında eğitim ve kişisel gelişim konularında yeniden planlama yaşanacağı kesin.

Endişelerin sardığı, afakanlar bastığı, geleceğin bulanıklaştığı kısa vadede, olan orta yaş gruplarına oldu. 40+ yaşlarını süren birçok insan, hem çalışma hayatında, hem eğitim almada, hem çocuk yetiştirmede, hem de yaşlılık planlamasında bocalama dönemini yaşıyor. Hayatın tam ortasında, bugüne kadar planlayarak inşa ettiği ne varsa, iskambilden kule gibi yere seriliverdi. En azından benim öyle oldu. Kendimden yola çıkarsam, mevcut işimi kaybettim, çocukların eğitimi sekteye uğradı, gelecekte beni geçindirecek bir birikimim ve mal varlığım da yok. Kendi yağımda kavrulacak kadar kazanıyordum. Neslimin devamı olan veledimin iyi bir eğitim alarak, ayakları üzerinde durması ve dünyanın türlü çeşitli belalarını savuşturması için yaptığım tüm yatırımlar (zaman, emek, para) bir kenara atıldı.

 

Salgın tahminen üç yıl sürecekse, etkileri 30 yıl sürer. Hayatımızı yeniden programlamaya başlasak iyi olacak. Teknoloji çağınında yeni trend home-ofis olacak. Na buraya yazıyorum, daktır dediydi dersiniz.

Temamızı home-ofis olarak belirlediğimize göre, gerekli hazırlıklara başlasak iyi olacak. Artık kendi yeteneklerinizi, günün gelişmelerine göre tespit edip, geliştirme zamanı geldi. Bugün kendini teknolojik iletişim araçlarına adapte edenler kazanacak. Uzun bir süre boyunca ihtiyaçlar ve alışveriş alışkanlıkları değişecek, yeni pazarlar oluşacak. Siz de bu rüzgarı yakalayın ve moralleri yüksek tutun.

Orta direklere selam, yaşamaya devam…

Fasulye Doktoru

İletişim:

fasulyedoktorum@gmail.com

objedergi@gmail.com

Kaynak :

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3079443/coronavirus-could-target-immune-system-targeting-protective

https://www.sondakikaturk.com.tr/covid-19-hakkinda-korkutan-mutasyon-kesfi-3-farkli-tipte-yayiliyor-p8-aid,9469.html#galeri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu