AKTÜELGÜNDEMÖzlem Yıldırım

Antalya Oyuncak Müzesi’nden Korona Virüse Karşı Farkındalık Uyandıracak Uygulama

Fahrettin Koca çocuklar için slogan paylaştı: Bana yaklaşmayın!

Koronavirüs salgınının en yoğun olduğu dönemde, her gün hepimizi bilgilendiren açıklamalar yapan  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın  toplantısı sırasında kendisine yaklaşan kişiyi “Bana Yaklaşmayın” diye uyarması ve bu sessiz uyarının mikrofonun azizliği sebebi canlı yayına geçmesi sonucu, günlerce konuşulmuş hatta sosyal mecralarda komik capsler arasında yerini almıştı.

Artık yasaklar kısmen ortadan kalktı. Aylardır boş kalan parklar, salıncaklar yavaş yavaş çocuk cıvıltılarıyla dolmaya başlayınca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şahsi twitter sayfasından bu sefer çocuklara yine tüm sevecenliğiyle seslendi ve teşekkür etti. İşte Bakan Koca’nın o mesajı:

“Çocuklarımıza ve anne babalarına teşekkür ederim. Dışarı çıktıklarında kurallara uymayanları uyarabilirler. Sloganları hazır:) ‘Bana yaklaşmayın!”

Temel Reis’in Ispanağı Out ,Maskesi In

Hacivat ve Karagöz Bu Sefer Maskelerini Paylaşamayacak

Bakan Koca’nın bu açıklamasını görünce. Yavaş yavaş çocuklarımızı sokağa da çıkarmaya başlamışken  biz de Antalya Oyuncak Müzesi’nin Korona virüse karşı ziyaretçilerine yönelik  farkındalık uyandıracak uygulamasını sizlerle paylaşmak istedik.

 Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Anadolu Oyuncak Müzesi’ndeki oyuncak figürlerine, farkındalık oluşturmak amacıyla maske takıldı.

Bir dönem Dokuma Fabrikası’nın kreş binası olarak kullanılan ve daha sonra Kepez Belediyesince oyuncak müzesine dönüştürülen mekan, küçük büyük herkesin dikkatini çekiyor.

Farklı temalarda 15 salonda ve koridorlarında 10 vitrinde sergilenen oyuncaklar, ziyaretçilerine nostalji yaşatıyor.

Yaklaşık 8 bin objenin sergilendiği müze, AntalyaSpor köşesiyle başlıyor.

Sınıf, ahşap oyuncaklar, deniz, arabalar, istasyon, Anadolu geleneksel oyuncakları, esnaf sokağı, masal odası, Kaleiçi Sokağı, peluş oyuncaklar, yap-boz odası, Anadolu oyuncak tarihi gibi temalı salonlar ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin de alındığı müzede, sosyal farkındalık çalışması başlatıldı. Özellikle çocuklara Kovid-19 tedbirlerine dikkati çekmek için oyuncaklara maske takıldı.

Aralarında ıspanak yiyerek güçlendiği vurgusu yapılan film karakteri Temel Reis ve Hacivat, Karagöz gibi oyuncak figürler, maskeli olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Maske Takmanin Önemini Oyuncaklarla Anlatacaklar

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AA muhabirine, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’a salgınına karşı büyük bir mücadele sergilendiğini söyledi.

Bu mücadelede özellikle ağız ve burunları kapatacak şekilde maske kullanımının da ne kadar önemli olduğunun öğrenildiğini vurgulayan Tütüncü, “Kepez Belediyesi olarak biz de pandemi sürecinde hayati önem taşıyan maske kullanımına dikkati çekmek istedik. En çok ziyaretçi ağırlayan müze olma özelliği taşıyan Dokumapark’taki Anadolu Oyuncak Müzesi’ndeki figürlere maske taktik. Müzeyi ziyarete gelen herkese maske takmanın önemini bizler de bir kez daha hatırlatalım istedik.” diye konuştu.

Tütüncü, salgının biran önce sona ermesi için Kovid-19 tedbirlerine herkesin dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

Oyuncak Müzesi Haber Kaynağı: AA

Hazırlayan: Özlem Yıldırım

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu