AKTÜELGÜNDEM

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 101. Yılı

Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı her sene 19 Mayıs ‘ta tüm ülkede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’de ve yurtdışı temsilciliklerimizde kutlanır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk Bandırma Vapuru’na binerek, Samsun’da karaya çıkmış ve bağımsızlık için Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmış ve 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.

Her yıl büyük bir coşkuyla, özellikle liselerin gösterileriyle stadyumda başlayan etkinlikler, akşam fener alayı yürüyüşüyle son bulurdu. Bu sene 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yıldönümü ve Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, bir çok ilde sokağa çıkmak yasak olduğundan balkonlarda kutlanacak.

Tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını içtenlikle kutlar, saygılar sunarız. Başta ülkemizin kurucusu ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu uğurda şehit olan ve vatan için çalışan tüm büyüklerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Atamızın yaktığı bağımsızlık ateşi sonsuza kadar sürecek.

Atatürk’ün Gençlikle İlgili Sözleri

  • Ey Türk Gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni, sonsuza dek korumak ve savunmaktır.
  • Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.
  • Bütün ümidim gençliktedir.
  • Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.
  • Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
  • Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu