Fasulye DoktoruKÜLTÜR SANAT MAGAZİN

Taş Devrinden Uzay Çağına Atlayan Web Sitesi Kurmak

Uzun bir süre sosyal medya hesaplarımızdan okuyucu eğilimleri üzerine gözlem yaptıktan sonra, ekip olarak 1 Nisan 2020’de, artık şartlar oluştu diyerek web sitemizi kurmaya karar verdik. Aman, ne ızdıraplı, ne sancılı, ne meşakkatli bir süreçti, anlatamam.

Obje Dergi web sitemizin tasarım aşamasında pişmiş tavuk kadar olduk.

Bir anda ekip büyümeye, makaleler havada uçmaya başladı. Biz de telaşla Wordprees’in hazır sitelerinden birine kuruluverdik. Kontrol paneli oldukça karmaşık ve neyi nasıl yapacağınızı öğrenmek zaman alıyor.

İlk kurduğumuz tema Wordpress’in magazin temasıydı.

Sade ve klas görünümüyle çok sayıda iltifat aldık, buradan fikir ve önerileri için siz değerli okuyucularımıza tekrar teşekkür ederiz. Temanın ana sayfadaki resimli menüsü bizi deli etti. Her yayınlanan makaleyi elle buraya eklemek gerekiyor. Her şey statik, her şey elle yapılıyor, aşırı zaman alıyor. Makaleler eklenip, dergi büyüdükçe menüler yetersiz gelmeye, daha yeni yayınlanmış makaleler bile görünmemeye başladı.

Çeşitli eklentilerle temanızı destekleyebilirsiniz.

Biz de başta öyle yaptık. Her eksik gördüğümüz eklentiyi kurduk, şişirdik şişirdik, en sonunda patladı. A eklentisi B eklentisiyle çakışır, C eklentisi kafasına göre bir var bir yok, B eklentisi küser, tasarımı bozar. Bunlar birbirini çekemez, sürekli birbirinin ayağını kaydıran şirket elemanı gibiler. Sabah kalkıp, gözünüzün çapağıyla “Acaba bu sabah sitede yangın çıktı mı, hacizden mal kaçırır gibi site gizlice göçtü mü, yokuşta gaz yemeyen yük kamyonu gibi yavaşladı mı?”, diye ekranın başına geçersiniz.

Arama Motorlarına Uygun İçerik Üretmek

Sitenizin görselliği çok önemli, fakat sadece görsellik değil, zengin ve özgün içerik sunmanız da gerekiyor. Hadi diyelim acayip müthiş yetenekli yazarlarınız var, kapı gibi makale üretiyorlar, yetmez canım. Arama motorlarına doğru düzgün kayıt olmalı, makalelerinizi uygun kategoriler altında ve içeriği ifade eden başlıklarla yayınlamalısınız. Yazım hatalarına azami dikkat etmelisiniz ve kapak resimlerini yazıyı en iyi ifade eden, en alakalı şekilde seçmelisiniz. Bitmedi, yazıların arasına konuyla alakalı resimler serpiştirmeli, böylece daha akılda kalıcı yapmalısınız.

İşin zorluğu şu: bir makale için başlık bulmak 15 dakika, kapak resmi bulmak 2 saat, yazıları paragraflara bölmek ve hataları ayıklamak 1 saat, sosyal medya hesapları ayarları 30 dakika, önizinlemeler 15 dakika, ıvır zıvır işler 30 dakika, aşırı zaman alıyor.

Deneme yanılma yoluyla sitenizi geliştirmeye çalışmayın, bozarsınız.

Ayrıca site kurmak için acele etmeyin. Eski usül kağıt kalem alıp, menüleri, içerik tarzınızı, hedeflerinizi ve kapasitenizi yazın. Her şey netleştikten sonra bolca okuyup araştırarak site kurma hakkında iyi kötü bir fikir edinin. İlla kendiniz yapacaksanız, emin olun başlarda çok hata yapacaksınız ve haberiniz bile olmayacak.

Gerektiğinde profesyonel destek almak gerek.

Bir çok insan gönlünden geçen güzel bir fikirle bir web sitesi kuruyor. İşleri tam yoluna koyuyorsunuz, pat site çöker, düzeltir devam edersiniz, büyür büyür ve artık yönetemeyeceğiniz bir hale gelir. Bu noktadan sonra ya vazgeçersiniz ya da destek alırsınız.

 

Bir web sitesinin en önemli unsuru “hız”.

Yapılan araştırmalara göre, internet kullanıcıları bir site ne kadar hızlı açılıyorsa, sitede o kadar çok vakit geçiriyor. Çağımız zaman açısından tahammülsüz bir çağ. İnternet 10 saniye yavaşlayınca hücresel veriye geçiyoruz. Yavaş bir site ne kadar ilginç de olsa internetin derinliklerinde sinek avlamaya mahkumdur.

SEO denilen meret

Yukarıda saydığımız çoğu işi kendi yapıyor. Sizi daha okunabilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkaracak şekilde yönlendiriyor. Fakat bizim ilk temada SEO’dan haberimiz bile yoktu. SEO’ya hakkını verelim, şu anda elim ayağım oldu, fıstık gibi tıkır tıkır iş yaptırıyor.

Kısa zamanda beklediğimizden hızlı büyüyüp, hosting yavaşlayıp, blog teması bize yetersiz gelince, el emeği, göz nuru dergimizin hem hosting hem site tasarımını DWD’in profesyonel ellerine teslim ettik.

 

Profesyonel Destek Sefası

Bir sabah kalktığımızda, resmen taş devrinden uzay çağına geçmiş gibi olduk. Vızır vızır açılan sayfalar, editörün işini kolaylaştıran eklentiler, okuyucu dostu tema, sosyal medya hesap desteği, bir çok işi kendi yapan akılllı site tasarımıyla rahat bir nefes aldık. Site tasarımıyla ilgili yapılacak daha bir sürü iş var. Ama artık, herkes asıl işi olan yazarlık, araştırma ve üretkenlik için daha çok vakit ayırabiliyor, kahveler artık soğumadan içiliyor, gelecek planları daha fantastik yapılıyor.

 

Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi kurtarır. Bizi DVD kurtardı. Teşekkürler DWD

Fasulye Doktoru

Obje Dergi Editör

İletişim:

editor@objedergi.com

Detail Web Design sitesi için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu