Özlem YıldırımSerbest YazılarYAŞAMYAZARLAR

Öpülesi Eller

Hepimizin bildiği üzere şeker bayramı çok yakın. Bakalım büyükler şekerlerini, çikolatalarını alıp, harçlıkları hazırlayıp, ellerini kremleyip, öpülsün diye heyecanla bekleyebilecekler mi, yoksa online kutlama mı yapacağız? Görünen o ki bayram evden online kutlanacak. Bu arada “el öpmek için krem sürmek nerden çıktı?” demeyin, babaannemden çıktı.

Rahmetli elinin öpülmesini çok severdi. Özelikle bayramlarda giyinir, kuşanır, kaşını boyar, dış ambalajı altın sarısı, içi yeşil, sürünce pembe olan rujunu sürer, harçlıkları hazırlar, mendile sarıp koynuna yerleştirir, son olarak ellerini özenle kremler, sonra oturur, herkes gelsin elini öpsün diye beklerdi. “El kremi önemli, krem süreyim ki düzgün öpsünler, hem kokusu güzel gelsin hem de ağızlarına ellerimin çatlakları batmasın.“ derdi babaannem. Es kaza birisi öperken dudağını değil de çenesini eline koyup başına götürürse, sözleriyle kamyon çarpmışa çevirirdi. Neymiş efendim; eli pis miymiş de öpmüyormuşsun? Asıl öpmeyenin ağzı pismiş, o eline krem bile sürmüşmüş, falanmış, zaten o saygısızmış diye bir sonraki bayrama kadar söyler. Siz de “hay o eline çenemi değdirip öpmeyen beynime tüküreyim” diye yakınırdınız.

Ben çok el öptüm, çünkü biz aynı evdeydik, onun kurallarıyla büyüdüm. Bırakın bayramı, her banyo sonrası evdeki herkesin elini öperdim, amacın ne olduğunu halen bilmiyorum ama öyle öğretti işte. Benim için de mecburen önemli oldu el öpmek, o kadar heyecanlanmış, kremini sürmüş, öpmeyince ne hissettiğini çok gördüğüm için, öperim ben o elleri.

2 yaşındaki oğlum Çınar’a, tam da bu bayram el öpmeyi öğretecektim. Ama bu kadar tedbir sonrası, olurda her şey normale dönerse bile, bundan sonra el öpmeyi rafa kaldıracağım ve o raftan asla indirmeyeceğim gibi geliyor. Düşünsene; hapşırdı, eline geldi, sen gittin o eli öptün, haydeeeee!  Veya o taşıyıcı değil, ama taşıyıcı biri gitti, virüslü eliyle kapıya dokundu, diğeri o kapıyı tuttu, sen gittin o eli öptün, ne olacak şimdi? Daha çok bu konuyla ilgili senaryo çıkar da uzatmaya gerek yok. Sonuç belli. O yüzden, herhalde tüm el öpme adetlerimiz 2020 yılı itibariyle rafa kalkacak ve rafta steril bir şekilde kolonyalanıp saklanacak.

Sevgili büyüklerimiz! Size saygı duymadığımızdan değil vallahi, olaylar ortada, o yüzden mümkünse siz de el öptürmeyin ki; hep birlikte sağlıkla kucaklaşalım. Bu arada harçlıktan yırttığını sananlar fazla sevinmeyin, internet bankacılığı diye bir şeyi de hatırlatmakta fayda var.

Şimdiden online olarak ellerinizden öperim.

Özlem Yıldırım

İletişim

Yazar:  ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu