DoğaKÜLTÜR SANAT MAGAZİNTeoman ŞİRİN

Yosun Kokan Sahillerden Lağım Kokan Sahillere

Yıllar öncesi evimizden havlumuzu alıp doğru denize koşardık sahillerimiz pırıl pırıldı yosun kokardı. El oltaları ile lüfer tutardık kıyıdan.

Canımız sıkılır denize girer serinlerdik. Sandal kiralardık Ortaköy sahilinden asılırdık küreklere akıntıda kırk yıllık kürekçiler gibi hele bir de sandaldan oltayı sallayıp o Çingene Palamutlarını çektiğimizde keyfine doyum olmazdı.

Yıllar sonra bırakıp gitmek düştü bize o güzellikler yok olunca kalmadı başka çare. Nerde yanlış yaptık? Evet hepimiz ama hepimiz yanlış yaptık doğaya saygı göstermedik. O hep sessiz kalacak bize karşılık vermeyecek diye düşündük.

Neyi Yanlış Yaptık?

Geldiğimiz nokta ise insan oğlu olarak acınacak bir durum. Kızdı bize tabiat. Karşı saldırıya geçti. Vurdukça vuruyor acımadan. Peki biz akıllandık mı? Hiç sanmıyorum.

Her şey aynı gidiyor. Yeşili yok ediyoruz. Asırlık ağaçları acımadan katledip yerine beton yığınları dikiyoruz. Severek girdiğimiz o temiz denizlere ne kadar pisliğimiz varsa dolduruyoruz.Sonra da etrafımıza bakıp suçlu arıyoruz.

Suçlu biziz evet biz insan oğlu suçu işleyip üzerine atacak başka varlık arıyoruz. Ormanları yakıyoruz denizleri kirletiyoruz soluduğumuz havanın bile kıymetini bilmeden zehirli gazları salıyoruz.

Kendi bindiğimiz dalı kesip, gezegenimizi hızla yok oluşa doğru sürüklüyoruz. Kısacası, yosun kokan sahillerden, lağım kokan sahillere geldik. Mis gibi orman havası almak varken, egsoz dumanı solumayı tercih ettik. Doğaya saygı göstermek varken, saygısızlığı tercih ettik.

Düşünmeliydik hiç bir suç cezasız kalmaz. İşte, şimdi doğa intikamını almaya başladı. Ya aklımızı başımıza alacağız ya da Dünya dediğimiz üzerinde yaşadığımız gezegen, bize tamamıyla isyan edip, kendini de bizi de yok edecek.

Karar senin eyy insan. Ya aklını başına toplayacaksın ya da kendi kendine yok olacaksın.

Teoman Şirin

İletişim için:

Yazar: teoman_sirin@hotmail.com

Editör: editor@objedergi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu