İlişkiler ÜzerineModa - StilÖzlem YıldırımYAŞAM

Aslında Düşündüğünüzden Daha Güzelsiniz. İşte Kanıtları.!

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda güzellik konusuna girmiş ama bir türlü çıkamamıştık. Cleopatra’nın sürmelerinden ,Afrodit’in karşı konmaz cazibesine, Osmanlı’nın hareminde ki güzellik anlayışına kadar tarihin derinliklerine dalmıştık . Günümüzde ki güzellik kavramına bir türlü sıra gelememişti. Bu yazımda da birazcık günümüzdeki güzellik anlayışını taçlandıralım derim.

Her ne kadar geçmiş dönemlerde var olanı ön plana çıkarma üzerine geliştirilmiş bir güzellik anlayışı olsa da günümüzde var olanı ortaya çıkarmaya ek olarak, olmayanı değiştirme ya da başkasında daha güzel olanı kendimize uyarlama yöntemiyle artık neredeyse güzel olmamak imkânsız bir hal aldı. Güzellik, nesiller boyu her iki cins içinde daima önemli bir yer tutmuştur.  Tarih boyunca kozmetik tüketimi savaşlardan ve ekonomik koşullardan neredeyse hiç etkilenmemiş olması yeterince traji komik bir durumdur.

Bir kozmetik markasının yaptığı bir deneyde kadınlar üzerinden bir araştırma yapılır. Gerçek güzellik çizimleri kadınlardan, bir perde arkasında duran FBI eğitimli robot resim sanatçısı Gil Zamora’ya kendilerini tarif etmelerini istenir ve Gil Zamora bu tariflere göre kadınların bir portresini çizer. Sonrasında ise, tariflerin arasından ne kadar fark olacağını anlayabilmek için Gil aynı kadını tamamen yabancı birinin tariflerine göre çizer. Sonuç mu? Birbirinden tamamen farklı iki portre. Yabancı kişilerin tariflerine göre yapılan portrelerde kadınlar daha güzel, daha mutlu ve portre daha doğru. Şüphelendiğimiz şey kanıtlanmış oldu. Aslında düşündüğünüzden daha güzelsiniz. Kendi güzelliklerini görmeyen milyonlarca kadın var etrafımızda belki biz de onlardan biriyiz.

Yukarıdaki deneyden de anlaşılacağı üzere güzellik, kişinin tamamen ruh hali ve enerjisi ile doğrudan ilişkilidir.

Bir sabah uyanırsınız, yüzünüzü yıkarken gözünüz aynaya takılıverir. O da ne? Çok güzelsiniz, o gün aynadan gözünüzü alamazsınız, saçınıza verdiğiniz en uyduruk şekil bile yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkarıyordur. Makyajsız suratınız sanki photoshoplu gibidir ayna karşısında. Muhtemelen o gün işinizin olmadığı, dışarı çıkmayacağınız ve bu güzelliği kimsenin göremeyeceği bir pazardır. Şöyle bir makyaj videosu izler, kendinizde denersiniz sonuç muhteşem. Ertesi gün olur sabah işe gitmek için uyandığınızda aynaya bir bakarsınız ki sanki saat gece yarısını geçince kül kedisine dönüşmüş Sindirellasınız. Moral bozmadan hafiften makyaj işine girersiniz ki zaten bir önceki gün izleyip uygulayıp onayladığınız bir makyaj var. Acı gerçekle karşılaşmanız kaçınılmaz. Makyaj felaket. Aslında yüz aynı yüz, makyaj aynı makyaj ama psikoloji aynı değil. Güzel görünmek ya da güzel hissetmek moral ve enerji işidir. Yani kafan ne kadar güzel sen o kadar güzel.

‘Allah çirkin şansı versin’ der büyükler. Hep düşünmüşümdür sözün anlamını. Hani güzellik her kapıyı açıyordu? Güzeller değil miydi girdikleri ortamda hemen dikkat çekenler? Hatta onlar seçilmez seçerlerdi. İş görüşmelerinde güzelliğin etkili olduğu da kanıtlanmışken neden çirkin şansı?

Allah çirkin şansı versin çünkü güzelin kaderi olmazmış, çünkü güzellik mutluluğun celladıdır.

Öyle mi sizce de? Aslında pek de yalan sayılmaz. Malesef, güzel hatlara sahip insanlar eğer bu güzelliğinin farkındaysa beklentileri de bu yönde yüksek oluyor. Hatta bencillik boyutuna vardığı dahi oluyor. Kendilerini en güzel hissetmeye başlayınca diğerlerini ötekileştirme çabasına girmeleri bazen kaçınılmaz oluyor. Eşlerini, ailelerini, işlerini ,sosyal çevrelerini beğenmemeye başlıyorlar. Çünkü yetersiz gelir o güzelliğe işi, eşi, arkadaşı. Tüm bu tatminsizliğin sonucu mutsuzluk kaçınılmaz olur.  Güzellik denen avantaj bir anda dezavantaja dönüşüverir. Siz siz olun, güzelliğinizin çok peşinden koşmayın. Genelde de bu tipler güzellik kurbanı olup dışlanmaya başlarlar.

Güzellik üzerine buradan size tarifler vermek gibi bir niyetim yok. Zaten günümüz kozmetiklerle ve cerrahi yöntemlerle dakikalar içerisinde istediğiniz yüz hatlarına sahip olabiliyoruz bunu hepimiz biliyoruz.

Her yıl gerek ülkemizde gerekse dünyada güzellik yarışmaları düzenleniyor. Adaylara bakınca sadece önemli olan dış görünüşün olmadığını biliyoruz. Dış görünüşün yanında diksiyon, bilgi, eğitim, yabancı dil, enerji, gülüş bunların tümü önemli bir yer tutar.

Bugüne dek yedi Kainat Güzeli, altı Dünya Güzeli çıkaran Venezuela, 2019 yılında artık yarışmalarda kadınların göğüs, bel ve kalça ölçülerine yer vermeme kararı aldı. Vücut ölçülerinin 90 60 90 olması güzellik için geçerli bir kriter olmayacağını destekleyen bu karar da güzellik dışında diğer meziyetlerinde önemli olduğunu ve tek düze bir güzellik anlayışının doğru olmadığını kanıtlar nitelikte.

2019 yılı biterken güzellik anlayışının değişmesinde öncü olan Gucci, kusursuz olmayan güzelliğiyle podyuma çıkan ve fiziğiyle büyük ilgi çeken Armine Harutyunyan, bu yıl Gucci firmasının tanıtım yüzü olarak görev yapacağını duyurdu. Bu seçimde güzelliğin farklı olmak ve alışılmışın dışında olmak olarak tanımlanabileceğini desteklemekte.

Tüm bu araştırmalarımız sonucunda siz değerli okurlarımız için size birkaç tavsiye ile güzel görünebileceğinizi garanti edebiliriz

1 Doğal olun.

2 Sabahları aynaya bakınca ilk önce kendinize bir gülücük atın.

3 Enerjinizi daima yüksek tutun. Enerjiniz etrafınıza ışık saçtıkça emin olun çok daha güzel görüneceksiniz.

4 Bulunduğunuz ortamda hareketli olun.

5 Temiz olun.

6 Yardım edin.

7 Şükredin.

8 Makyaj yapın ama tüm hatlarınızı ön plana çıkarmak yerine yüzünüzde sadece en beğendiğiniz bölgeyi ön plana çıkarın.

9 Başkalarına benzemeyin.

10 Gözlerinizin içiyle gülümseyin.

11 Kahkaha atın.

12 Farklı olun.

Sevgiler

Özlem Yıldırım

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu