BeslenmeÖzlem YıldırımYAŞAM

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

HUZURLARINIZ DA 2020 İLKBAHAR/YAZ DİYET KREASYONU

Son dönemde hepimizin ailecek mutfakta birer aşçı olduğumuz bir gerçek. Sosyal medyanın da verdiği gazla, ‘challenge’ yani meydan okuma akımı ile senin pidene karşılık, al bende bu pideyi yaptım, o kek az kabarmış al benden sana kek tarifi, akşam ne yedik yemekten sonra hangi tatlı, börek derken bir baktık ki hepimiz TLC de ki ‘Ağır Yaşamlar ‘dizisine birer aday olma yolunda hızla ilerliyoruz. Yok canım ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. İtiraf edelim bir çoğumuz bu süreçte basküllerle ilişkimizi bozduk. Gerçi hepimizin evindeki basküller 2 kg fazla gösteriyor ya. Hiç mi eksik tartan baskül olmaz? Hep aynı bahane, şekerim baskül bozuk 2 kg fazla gösteriyor.  Olsun böyle mutlu oluyoruz kime ne? 2kg kar, kardır.

Hal böyle olunca yani yediğimiz hurmalar bizi tırmalamaya başlayınca, yaz da geliyor, bir de normal hayata koşarak olmasa da emekleyerek dönüyor gibiyiz ya, şimdi ki yeni akım da tabi ki aldığımız kiloları vermek için hızlandırılmış vazgeçilmezimiz muhteşem diyetlerimiz.

Her yıl mayo bikini modası çıkar, arkasından o yılın trend diyet tarifleri her yerde bizi kucaklar.

Ay yoksa siz iki yıl öncenin diyetini mi yapıyorsunuz? Ne kadar banalsiniz! Hayır yani kilolu kal daha iyi, ne o öyle modası kaçmış diyetlerle zayıflamalar filan! Bunlar benim fikirlerim değil tabi ben sizi düşünüyorum canım okuyucum. Benim anlatmak istediğim, el alem ne der? Bir çoğumuz “el alem ne der” diye yaşamıyor muyuz? Benden söylemesi sakın trend olmayan diyeti yapmayın. Yapıyorsanız da kimseye söylemeyin .

O zaman haydi birlikte son dönenin en moda diyeti olan aralıklı oruç diyetine şöyle bir bakalım. Aslında diyet eski bir yöntem ancak son dönemde üne kavuştu. Bence okuyun derim okurken zayıflatır ne malum.

Öncelikle diyet nedir? En net haliyle ,diyetisyen Sedef Olcay’ın açıkladığı şekilde diyet, Birtakım yiyecekleri yoğun tüketmek, birtakım yiyecekleri tüketmemek ya da sınırlı olarak tüketme anlamına geliyor.

Herkesin bildiği aslolan , sağlıklı bir birey için en önemlisi ve en olması gereken, vücut yağ ve kas oranı, boyu göz önünde bulundurularak yaşa ve cinsiyete göre ideal oranlarda kilo ayarlaması yapılmasıdır.

Haydi itiraf edelim en çok istediğimiz aynanın karşısında iyi görünmek. Fotoğraflarımıza inceltici filtre yapacağız diye kendimizi paralamayalım, istediğimiz kıyafeti giyebilelim, fırtlayan pörtleyen bir yerimiz olmasın.

Tamam tüm hesaplamalar yapıldıysa, ideal kilomuzun kaç olduğunu biliyorsak o zaman hangi diyeti yapalım? Sırada onun kararı var. Cevap basit. Tabi ki o yılın en moda diyetini yapacağız.

Şöyle bir geçmiş yıllara bakınca görünen o ki uzmanlar sürekli farklı yöntemlerle karşımıza çıkmış. Bir dönem, günde 3 öğün yiyin aralarda bir şey yemeyin demişler. Başka dönem hayır o yanlış! 3 ana öğün 3 ara öğün yenecek ki metabolizma hep aktif olsun. Yani birdenbire 6 öğüne çıkmış. Ölçüler verilmiş, verilen ölçüler değiştirilmiş. Ne kadar karışık değil mi? Oysa ki ne kadar uğraşmadan kolay almıştık o kiloları.

Öyleyse hazırsak alkışlarınızla huzurlarınız da 2020 ilkbahar/yaz diyet kreasyonunun vazgeçilmezi, ARALIKLI ORUÇ DİYETİ!

Aralıklı oruç diyeti, vücudun belirli bölgelerinde biriken fazla yağın kaybetmeyi, aynı zamanda da metabolizmayı hızlandırmayı amaçlayan ve bu şekilde kilo verilmesini sağlayan diyet türüdür.

Diğer diyetlerden farkı, yediklerinizin türünden çok, öğünlerin saatine odaklanmasıdır.

Aralıklı oruç diyeti 3 şekilde yapılabilmektedir.

16/8 Yöntemi : Gün içerisinde 8 saatlik bir yeme periyodu belirleyip geri kalan 16 saatte oruç tuttuğunuz yöntemdir. En çok tercih edilen yöntem bu yöntemdir. 2 ana öğünü kapsar. Sabah geç kahvaltı ile başlanırsa daha da kolay. Örneğin sabah 10.00 da kahvaltı yaptıysanız 8 saat tekrar yemek yemememiniz gerekir. Ancak 8 saat içerisinde hafif kalorisi düşük yiyecekler ve bol sıvı alımı serbesttir. 8 saat sonra yani akşam 18.00 da yemek yersiniz ve asıl oruç bundan sonra başlar. 16 saat (su, soda, şekersiz çay kahve vb. hariç ) boyunca hiçbir şekilde beslenme yapılmaz. Saat dilimin kendinize ve yaşantınıza göre ayarlayabilirsiniz. Benim favorim kesin ve net bu yöntem.

Ye-Dur-Ye: Bu yöntem haftada 1 veya 2 kez yaptığınız bir öğünden sonra 24 saat oruç tutmayı içeren sistemdir. Tek öğün beslenme olarak da adlandırılır. Örneğin saat 14.00 sıkı bir öğün yapıp 24 saat tekrar yemek yememeyi önerir.

5:2 Yöntemi: Haftanın ardışık olmayan 2 günü yalnızca 500-600 kalori tüketilerek diğer 5 gün normal beslenme düzenine geçilen yöntemdir.

Aralıklı oruç diyetini son dönemde birçok uzman öneriyor ve sağlıklı buluyor. Oldukça olumlu sonuçlar var. Hepimizin tanıdığı birçok isim de bu yöntemle kilo vermiş.

Bilim insanları, aralıklı oruç diyetini yapanlara, balık ve kuru yemiş gibi doğal yağları; protein kaynaklarını, tahılları ve karbonhidratlı yiyecekleri ve yeterli miktarda lif, vitamin ve mineral de almak için bolca meyve ve sebzeyi de tüketmelerini öneriyor.

Diyetin en güzel yanı tamamen yasaklanan yiyecek yok. Tabi, oturun öğünlerde bol bol hamur işi yiyin demiyor. Lütfen olayı saptırmayalım, ama çok canın çektiyse, her ne yiyorsan 8 saatin içinde ye, 16 saat içinde asla yemek yok.

Eğer diyet yapmayı planlıyorsanız özellikle 16/8 yöntemine bir bakın derim. Tabi sağlık durumunuzu, hamilelik, emzirme, yaş bunları aman ha atlamayın. Çünkü bazı sağlık durumlarda bu diyet önerilmiyor. En doğrusu diyetisyen kontörlünde sporla kilo vermek tabi ki bunun farkındayız ama böyle ufak tüyolarla ve araştırmalarla da kilo kontrolümüzü sağlayabiliriz. Ne dersiniz?

Sevgiler…

Özlem Yıldırım

Yazar: ozlem.yildirim@objedergi.com

Editor: editor@objedergi.com

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu